Dnia 24 grudnia 2024 o godzinie 19.00 papież Franciszek uroczyście otworzył Święte Drzwi w Bazylice Świętego Piotra i tym samym inaugurował Rok Jubileuszowy 2025. Z tej okazji Rzym przygotowuje się na przyjęcie około 35 milionów pielgrzymów i turystów w przyszłym roku. Zakończyły się już w wieu miejscach miasta prace remontowe. Watykan również ogłosił listę wydarzeń, które będą miały miejsce w Roku Jubileuszowym w Rzymie. Odbędą się one w Bazylice Świętego Piotra, na Placu Świętego Piotra, w Bazylice Świętego Jana na Lateranie oraz w Parco Centocelle i Tor Vergata. Poniżej przeczytajcie zatem co oznacza Rok Jubileuszowy i co nas czeka w Rzymie w związku z nim.
CO TO JEST JUBILEUSZ?
W Kościele Katolickim Jubileusz lub Rok Jubileuszowy jest to czas odpustu zupełnego, czas pojednania, nawrócenia i odpuszczenia grzechów. Nazwa właśnie pochodzi od hebrajskiego „Jobel” i oznacza dokładnie „kozioł” a odnosi się do rogu kozła używanego w świętych ceremoniach religijnych. Rok Jubileuszowy zatem jest przede wszystkim rokiem Chrystusa. Bierze się to ze Starego Testamentu, z księgi Izajasza gdzie Chrystus jest tym, który wypełnia starożytny jubileusz przychodząc jako ten, który „obwieszcza rok miłosierdzia Pana”.
Jubileusz potocznie jest też zwany „Rokiem Świętym” nie tylko dlatego, że rozpoczyna się i kończy podniosłymi ceremoniami oraz jego trwanie naznacza też wiele ważnych uroczystości. Jest on również po to by promować świętość życia i do tej świętości zachęcać. Rok Jubileuszowy może być zwyczajny, czyli odbywający się regularnie co określony czas, obecnie co 25 lat, lub nadzwyczajny, ze względu na wyjątkowe wydarzenia lub rocznice.
Bazylika Świętego Piotra w Watykanie
Tak oto ostatni Jubileusz zwyczajny odbywał się w roku 2000 i przewodniczył mu papież Jan Paweł II. Ostatni zaś Jubileusz nadzwyczajny ogłosił papież Franciszek w roku 2015 ze względu na wydarzenia w Syrii i był to rok miłosierdzia.
HISTORIA JUBILEUSZU
Historia Roku Jubileuszowego sięga XIII wieku. Wówczas, dokładnie 22 lutego 1300 roku (wówczas liczony był jako 1299), papież Bonifacy VIII swoją papieską bullą ustanowił pierwszy Rok Jubileuszowy. Głosiła ona całkowity odpust dla tych osób, które w roku 1300 miały odwiedzić Bazylikę Świętego Piotra i Bazylikę Świętego Pawła za Murami. Przy czym mieszkańcy Rzymu mieli to uczynić trzydzieści razy w ciągu owego roku, zaś osoby, które nie pochodziły z Rzymu piętnaście razy.
Rok Jubileuszowy miał pierwotnie odbywać się co 100 lat. Jednakże w 1350 roku papież Klemens VI skrócił ten okres do 50 lat. Następnie zaś papież Urban VI zmienił na 33 lata, czyli czas ziemskiego życia Chrystusa. Ostatecznie w XV wieku papież Paweł II ustanowił Jubileusz co 25 lat. Niektórzy papieże również dodatkowo ogłaszali Rok Jubileuszowy Nadzwyczajny.
JAK WYGLĄDA INAUGURACJA ROKU JUBILEUSZOWEGO
Inauguracja Roku Jubileuszowego 2025 odbyła się 24 grudnia, w Wigilię roku 2024. Wiązała się ona z wielką ceremonią otwarcia Świętych Drzwi Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Na tę podniosłą uroczystość przybył zatem sam papież. Wcześniej już został zdjęty krzyż, który znajdował się na ścianie mamurowującej od wewnątrz Święte Drzwi, sama ściana zaś rozebrana. Następnie papież uroczyście otworzył drzwi i sam przez nie pierwszy przeszedł, a właściwie wjechał na wózku inwalidzkim. Święte Drzwi pozostaną one zatem otwarte przez cały Rok Jubileuszowy. Ich zamknięcie odbędzie się dopiero 24 grudnia 2025 roku.
Święte Drzwi widziane od strony Placu Świętego Piotra
Zamurowane Święte Drzwi wewnątrz Bazyliki Świętego Piotra
Wierni też mogli uczestniczyć w tej podniosłej chwili z biletem, który można uzyskać bezpłatnie w Prefekturze Watykanu. Wystarczy otworzyć poniższy link
https://www.vatican.va/various/prefettura/it/biglietti_it.html
Wszelkie tego typu podniosłe ceremonie z udziałęm papieża wymagają imiennej rejestracji na powyższej stronie. Należy kliknąć na przycisk „Download modulo di richiesta”, uzupełnić formularz i wysłać na podany w formularzu adres mailowy.
Biskupi i prezbiterzy zaś, którzy życzą sobie uczestniczyć w ceremonii inauguracji potrzebują zaanonsować się w Biurze Ceremonii Liturgicznych (Ufficio delle Celebrazioni Liturgiche del Sommo Pontefice).
Święte Drzwi są otwarte przez cały Rok Jubileuszowy i można przejść prze nie ay uzyskać odpust zupełny. Aby tego dokonać Watykan udostępnił stronę, na której wymagana jest rejestracja
Wszystkie informacje dotyczące Roku Jubileuszowego znajdziecie też na powyższej stronie (w języku polskim).
WYDARZENIA ROKU JUBILEUSZOWEGO 2025 W RZYMIE
24 – 26 stycznia 2025
Ogłoszenie Jubileuszu Światowego
Bazylika Świętego Piotra, Aula Pawła VI w Watykanie
Aula Pawła VI w Watykanie
8 – 9 lutego 2025
Jubileusz Sił Zbrojnych, Policji i Pracowników Ochrony
Parco Centocelle
16 – 18 lutego 2025
Jubileusz Artystów
Bazylika Świętego Piotra w Watykanie
21 – 23 lutego 2025
Jubileusz Diakonów
Plac Świętego Piotra
7 – 9 marca 2025
Jubileusz Światowego Wolontariatu
Plac Świętego Piotra
28 marca 2025
24 Godziny dla Pana
Bazylika Świętego Piotra
28 – 30 marca 2025
Jubileusz Misjonarzy Miłosierdzia
Bazylika Świętego Piotra l, Aula Pawła VI
5 – 6 kwietnia 2025
Jubileusz Chorych oraz Światowej Służby Zdrowia
25 – 27 kwietnia 2025
Jubileusz Młodych Dorosłych
Parco Centocelle
28 – 29 kwietnia 2025
Jubileusz Osób Niepełnosprawnych
Circo Massimo
1 – 4 maja 2025
Jubileusz Pracujących
Parco Centocelle
4 – 5 maja 2025
Jubileusz Przedsiębiorców
Bazylika Świętego Piotra, Aula Pawła VI
10 – 11 maja 2025
Jubileusz Zespołów Muzycznych
Plac Świętego Piotra
16 – 18 maja 2025
Jubiler Braterstw
Parco Centocelle
30 maja 2025 – 1 czerwca 2025
Jubileusz Rodzin, Dzieci, Dziadków i Osób Starszych
Plac Świętego Piotra
7 – 8 czerwca 2025
Jubileusz Ruchów, Stowarzyszeń i nowych Środowisk
Parco Centocelle
9 czerwca 2025
Jubileusz Stolicy Apostolskiej
Bazylika Świętego Piotra, Aula Pawła VI
14 – 15 czerwca 2025
Jubileusz Sportu
Plac Świętego Piotra
20 – 22 czerwca 2025
Jubileusz Rządzących
Bazylika Świętego Piotra
23 – 24 czerwca 2025
Jubileusz Seminarzystów
Plac Świętego Piotra
25 czerwca 2025
Jubileusz Biskupów
Bazylika Świętego Jana na Lateranie
Bazylika Świętego Jana na Lateranie
26 – 27 czerwca 2025
Jubileusz Kapłanów
Plac Świętego Piotra
28 czerwca 2025
Jubileusz Kościołów Wschodnich
Bazylika Świętego Piotra, Aula Pawła VI
28 lipca 2025 – 3 sierpnia 2025
Jubileusz Młodych
Tor Vergata
15 września 2025
Jubileusz Pocieszenia
Bazylika Świętego Piotra
20 września 2025
Jubileusz Pracowników Śłużb Wymiaru Śprawiedliwości
Bazylika Świętego Piotra, Aula Pawła VI
26 – 28 września 2025
Jubileusz Katechetów
Plac Świętego Piotra
4 – 5 października 2025
Jubileusz Emigrantów
Plac Świętego Piotra
4 – 5 ottobre 2025
Jubileusz Świata Misjonarzy
Plac Świętego Piotra
8 – 9 października 2025
Jubileusz Życia Konsekrowanego
Plac Świętego Piotra
11 – 12 października 2025
Jubileusz Duchowości Maryjnej
Plac Świętego Piotra
30 października 2025 – 2 listopada 2025
Jubileusz Świata Naukowego
Plac Świętego Piotra
16 listopada 2025
Jubiluesz Ubogich
Bazylika Świętego Piotra
21 – 23 listopada 2025
Jubileusz Chórów i Chórzystów
Plac Świętego Piotra
14 grudnia 2025
Jubileusz Więźniów
Bazylika Świętego Piotra
24 grudnia 2025
Zamknięcie Świętych Drzwi w Bazylice Świętego Piotra
OBCHODY JUBILEUSZU – CO TO ZNACZY DLA RZYMU?
Rzym w Roku Jubileuszowym 2025 spodziewa się 35 milionów pielgrzymów i turystów. Dla porównania w roku 2023 Wieczne Miasto odwiedziło 13 milionów turystów. Zatem wymienione powyżej wydarzenia przyciągną tłumy ludzi z całego świata. Oznacza to, że dużo miejsc noclegowych będzie zajętych a te, które pozostaną będę zapewne drogie. Możemy spodziewać się również zatłoczonych stacji metra, autobusów i podmiejskich pociągów. Także do wielu atrakcji turystycznych będą kolejki, być może nawet bilety do nich niedostępne gdyż wykupione z dużym wyprzedzeniem.
Tłumy na Placu Świętego Piotra
Co zatem robić? Przede wszystkim jeśli planowaliście Wasz pierwszy przyjazd do Rzymu turystycznie w przyszłym roku przełóżcie go na rok kolejny. Jeśli zaś wybieracie się po raz kolejny i już widzieliście jego najważniejsze atrakcje turystyczne skorzystajcie z tego, co miasto oferuje na mniej znanych szlakach. Zaplanujcie również wyjazd tak, żeby Rzym nieco ominąć i odkryć przepiękną okolicę.
ALTERNATYWNE ZWIEDZANIE RZYMU
Po pierwsze, Rzym kryje mnóstwo miejsc, zakątków i muzeów nieznanych dla turystów lub rzadko przez nich odwiedzanych. Tutaj znajdziecie zatem sześć moich propozycji muzeów, które warto odwiedzić w Rzymie u uniknąć tłumów.
Ponadto w mojej książce „Rzym. O życiu wśród rzymian, szepczących posągach i kojącej Ostii” znajdziecie również sporo pomysłów na zwiedzanie Rzymu z dala od utartych szlaków.
Link do zakupu książki poniżej
Po drugie, w regionie Lacjum w niedalekiej odległości od Rzymu, znajduje się aż 5 miejsc wpisanych na listę UNESCO:
1 Villa d’Este
2 Villa Adriana
3 La Necropoli della Banditaccia di Cerveteri
4 La Necropoli di Monterozzi a Tarquinia.
5 Via Appia
Do nich jeszcze dołączymy Rzym, Watykan oraz wszystkie dobra Stolicy Apostolskiej zatem papieską letnią rezydencję w Castel Gandolfo również. Możecie wybrać się zatem do jednego z nich lub też odwiedzić wszystkie podczas jednego wyjazdu.
Ogrody papieskie w Castel Gandolfo
Po trzecie, w przyszłym roku z powodu obchodów Roku Jubileuszowego będę proponować Wam wyjazdy do winnicy tuż pod Rzymem. Będzie to zatem okazja, aby poznać historię i malownicze zakątki Wzgórz Albańskich i kochanego przez Rzymian regionu Castelli Romani.
Tutaj przeczytajcie o niektórych miasteczkach Castelli Romani
Castel Gandolfo
Nemi
Ariccia
Marino
Od października tego roku organizuję też wyjazdy do winnicy pod Rzymem. O tym przeczytasz więcej tutaj 🔽
Mam nadzieję, że przyszły rok, Rok Jubileuszowy, uda Ci się dobrze zaplanować i odwiedzić Rzym lub jego piękną okolicę. Do Rzymu zaś zawsze Was zapraszam bez względu na okoliczności.
Jeśli wpis przydał Ci się, daj mi znać proszę.
Jeśli zaś znasz kogoś, komu może się on przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka, anglistka, instruktorka języka angielskiego
od ponad 15 lat w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” i „W cieniu Rzymu”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego syna
Bardzo dziękujemy za przydatne i informacje.
Wybieram się busem do Rzymu całą wspólnotą (9 sióstr) na Jubileusz Osób Konsekrowanych 8-9 października 2024 r.
Na razie szukam przydatnych informacji i tutaj je znalazłam.
cieszę sie ogromnie
Dzień dobry, a ja lecę 04 – 06 styczeń 2025 . Jestem ciekaw czy to dobry okres. Pierwsza niedziela miesiąca podobno są darmowe wejścia do muzeów. Zastanawia mnie jednak czy w tym okresie będzie , aż tak dużo turystów i pielgrzymów ? Jak na razie z rezerwacją miejsc noclegowych np. dzielnica Monti nie ma problemów. Co Pani o tym myśli.
Okres od 24 grudnia do 6 stycznia to okres świateczny, ferie w szkołach także wszędzie jest dużo mieszkańców Włoch
Planujemy rodzinny weekend w terminie 14.03 do 17.03.2025 bedzie to nasza pierwsza wizyta w Rzymie . W kalendarzu roku jubileuszowego nie ma tym terminie sczególnych uroczystości. Czy w tym terminie może być wzmorzony ruch turystyczny?
cały Rka Jubileuszowy niesie wzmożony ruch turystyczny i wysokie ceny
Ja z mężem się wybieramy 3 stycznia do 6 stycznia więc do zobaczenia może gdzieś. Póki co jestem zielona we wszystkim. Od czego zacząć? Gdzie bilety się kupuje itd.
wszystko jest na mom blogu, proszę taam szukać
Wyjazd do Rzymu mam zaplanowany 2-6 lutego. Nocleg mam już zaklepany. ROzumiem, że spodziewać się tłoku w komunikacji, czy wysokie ceny również mogą tyczyć się restauracji? Jeśli nie ma zaplanowanego w tym terminie żadnego wydarzenia, to powinnam i taak wcześniej zainteresować się najważnieszymi atrakcjami turystycznymi, ponieważ może być problem z biletami?
Pozdrawiam serdecznie
bilety do najważniejszych atrkacji warto kupić z dużym wyprzedzeniem, trudno powiedzieć czy restauracje będą droższe, może turystyczne lokale podniosą ceny
Czy uczeń 19 letni może kupić bilet ulgowy do Muzeum Watykańskiego? Nie ma legitymacji studenckiej, ale jest legitymacja ucznia technikum.
jak najbardziej i legitymacja do okazania przy wejściu
Co Pani sądzi o pieszej pielgrzymce z Viterbo do Rzymu? Chcę pójść z mamą i córką w wieku przedszkolnym, mamy za sobą wiele pieszych pielgrzymek do Santiago de compostela. Czy zna Pani stopień trudności tej trasy? Czy w Rzymie jest schronisko dla pieszych pielgrzymów?
proszę poszukać na google via Francigena i można to zaplanować
My wybieramy się do Rzymu 7-10 luty. Chcemy zwiedzić najważniejsze miejsca czyli Coloseum itd. Czy w tym czasie są dostępne ? Czy nie ma już prac remontowych?
wszystkie zabytki są dostępne, nawet te remontowane, prace konswerawotrskie powinny zakończyć się do stycznia
wszystkie zabytki są dostępne, nawet te remontowane, prace konserwatorskie powinny zakoczyć się do stycznia