Komunikacja publiczna w Rzymie, albo może dokładniej w jego centrum, działa bardzo sprawnie i co najważniejsze jest tania. Bardzo często korzystają z niej mieszkańcy Rzymu, gdyż wielu z nas nie może wjechać do miasta samochodem. Z komunikacji miejskiej korzystają też turyści i jest ona zdecydowanie jednym z najpopularniejszych sposobów poruszania się po mieście. Co warto wiedzieć o systemie komunikacji miejskiej? Jak się przygotować do korzystania z niego.
Z lotniska do centrum
W Rzymie mamy dwa lotniska pasażerskie: duże międzynarodowe lotnisko im. Leonardo da Vinci, zwane potocznie Fiumicino oraz drugie mniejsze, obsługiwane głównie przez linie low cost imienia G.P. Pastine, znane lepiej jako Ciampino.
Lotnisko Fumicino
Najszybszym sposobem dostania się z lotniska do samego centrum, do Termini, jest Leonardo Express. Pociąg kursuje z Termini na Fiumicino od godziny 5.35 do 22.35, zaś z Fiumicino na Termini od 6.23 do 23.30 co pół godziny. Bilet kosztuje 14 euro i podróż trwa 32 minuty. Pociąg nie zatrzymuje się nigdzie na trasie.
Tańszą opcją podróży jest pociąg regionalny (treno regionale), który kosztuje 8 euro, ale nie dojeżdża do stacji Termini. Kursują co pół godziny i zatrzymuje się na wielu stacjach na terenie Rzymu, na przykład na Roma Trastevere czyli na Zatybrzu, Roma Ostiense, skąd jest połączenie z metrem B ze stacją Piramide.
Istnieją również połączenia autobusem terravision ze stacją Termini. Podróż trwa 40 minut a bilet kosztuje 6 euro w jedną stronę 11 euro w obie strony, dzieci do 4 lat gratis. Tu możecie sprawdzić godziny odjazdów i zabukować bilet.
Lotnisko Ciampino
Autobus 520 jedzie z lotniska Ciampino na stację metra linii A Cinecitta i Subaugusta. Bilet kosztuje 1.50 euro i można go zakupić na lotnisku w Tourist Informatiron Point (PIT), Chef Express Restaurant lub u kierowcy. Autobus dojeżdża do stacji metra i na tym samym bilecie możemy metrem dojechać do centrum Rzymu (na przykład do Termini). Autobusy kursują od 5.30 do 23.30 co 20-40 minut.
Autobus 720 jedzie z lotniska na stację metra liniii B Laurentina. Bilet kosztuje 1.50 euro i można go zakupić na lotnisku w Tourist Information Point (PIT), Chef Express Restaurant lub u kierowcy. Autobusy kursują od 5.45 mniej więcej co 45 minut.
Istnieją również połączenia autobusem terravision ze stacją Termini. Podróż trwa 55 minut a bilet kosztuje 7 euro w jedną stronę 12 euro w obie strony, dzieci do 4 lat gratis. Tu możecie sprawdzić godziny odjazdów i zabukować bilet.
Metro
Metro jest zdecydowanie najszybszym sposobem przemieszczania się po mieście. Korzysta z niego wielu Rzymian dojeżdżając do pracy lub szkoły. System metro czyli Metropolitana di Roma jest bardzo prosty. Linia A i linia B przecinają się na głównej stacji Roma Termini i tu można się przesiadać z jednej linii na drugą. Metro B na stacji Bologna ma dwie trasy:B do Rebibbia, B1 do Jonio. Metro C funkcjonuje już na odcinku od San Giovanni aż do stacji końcowej Montecompatri/Pantano.
Metrem A dojedziemy do takich miejsc jak Watykan, Fontanna Trevi, Plac Hiszpański, Villa Borghese, bazylika Świętego Jana na Lateranie czy bazylika Świętej Marii Większej. Metro B dowiezie nas do Koloseum, do Cyrku Wielkiego a stąd już tylko krok na Awentyn. Piramide i stąd możemy wziąć pociąg Roma Lido nad morze do Ostii lub do starożytnego portu Ostia Antica. Po drodze nad morze, dotrzemy metrem B również do bazyliki Świętego Pawła za Murami. Metro C jest prawie wcale nie używane przez turystów gdyż na jego trasie, oprócz bazyliki Świętego Jana na Lateranie, nie znajdziemy atrakcji turystycznych.
System metro w Rzymie, taką mapę znajdziecie na wielu stacjach metra.
Autobusy
Autobusy w Rzymie obsługuje firma ATAC. Posiada ona 345 linii autobusowych, 8312 przystanków i długość linii autobusowej w Rzymie wynosi 2345 km. Oznacza to, że autobusem dojedziemy praktycznie wszędzie w Rzymie. Niestety zawsze postaje pytanie ile czasu nam to zajmie. Autobusy niestety nie maja precyzyjnego rozkładu jazdy gdyż jest to w Rzymie niewykonalne.
Na przystankach autobusowych nie znajdziemy rozkładu jazdy. Na niektórych przystankach w centrum są elektroniczne wyświetlacze, które pokazują godzinę przyjazdu autobusu ale one też czasami nie są ostateczną wyrocznią. Wyświetlony autobus może zniknąć i za jakiś czas pojawić się obok niego inna godzina przyjazdu niż pokazywało wcześniej.
Aplikacje, które możemy używać na telefonie,aby sprawdzić rozkład jazdy autobusów
Stojąc na przystanku machamy na autobus ręką, jeżeli chcemy, żeby się zatrzymał. Kiedy jesteśmy w autobusie i chcemy wysiąść, przyciskamy w środku przycisk, żeby zasygnalizować kierowcy, że ma się zatrzymać na następnym przystanku.
Przyciski do sygnalizacji,żeby kierowca zatrzymał się na przystanku
Tutaj znajdziecie więcej informacji
Tramwaje
Rzym posiada również całkiem rozbudowaną sieć tramwajową. Składa się ona z 6 linii, 192 przystanków i jej długość wynosi 40 km. Niektóre linie mają bardzo malownicze trasy i warto się nimi przejechać.
Trolejbusy
Istnieje jedna linia trolejbusowa, numer 90, która wyrusza z Termini i jedzie via Nomentana na północ Rzymu. Wyruszając z Termini trolejbus ni ejest podłączony do drutów, do linii podłącza się dopiero za Porta Pia.
Rodzaje biletów
Bilety możemy zakupić prawie na każdej stacji w automatach. Tutaj najlepiej jest mieć przygotowane monety, gdyż automat wydaje maksymalnie 6 euro reszty.
UWAGA! Dzieci do 10 lat nie potrzebują biletu, podróżują wraz z dorosłym opiekunem na bilecie opiekuna.
BIT (Biglietto Integrato a Tempo)
Jest to biletjednorazowy, kosztuje 1.50 euro i jest ważny 100 minut od momentu skasowania. Można je zakupić w tabacchi, w automatach na stacji, czasami w kiosku.
UWAGA! Te bilety kasujemy w autobusie, musi być na nich wybita data i godzina, do której jest ważny.
ROMA 24 H/ 48 H/ 72H
Bilety możemy zakupić prawie na każdej stacji w automatach, w kasach biletowych, w tabacchi. Bilet Roma 24 H jest ważny przez 24 godziny od momentu skasowania i kosztuje 7 euro. Bilet Roma 48 H jest ważny prze 48 godzin od momentu skasowania i zapłacimy za niego 12.50 euro. Bilet Roma 72 H jest w cenie 18 euro i maważność przez 72 godziny od skasowania.
UWAGA! Te bilety kasujemy w autobusie, musi być na nich wybita data i godzina, do której jest ważny.
CIS (carta integrata settimanale)
Carta integrata settimanale jest ważna przez 7 dni od momentu skasowania i kosztuje 24 euro.
UWAGA! Te bilety kasujemy w autobusie, musi być na nich wybita data i godzina, do której jest ważny.
METREBUS CARD
Metrebus card jest to karta imienna z czipem ektronicznym, którą możemy uzyskać wypełniając odpowiednie dokumenty i dostarczając własne zdjęcie. Miesięczne doładowanie takiej karty kosztuje 35 euro. Jest też możliwość doładowania na cały rok.
ROMA PASS
Roma Pass jest doskonałym rozwiązaniem dla turysty, który potrzebuje dużo przemieszczać się po mieście transportem publicznym oraz zwiedzać muzea. Opcja Roma Pass 48 jest ważna przez 48 godzin od pierwszego użycia i kosztuje 32 euro. Pozwala korzystać z transportu publicznego bez ograniczeń w przeciągu 48 godzin oraz oferuje zniżki do wielu muzeów w Rzymie. Opcja Roma Pass 72 godziny działa podobnie jak Roma Pass 48 ale przez 72 godziny od pierwszego użycia.
UWAGA! Roma Pass możemy zakupić online, przez telefon lub na miejscu w wielu punktach miasta.
Więcej informacji o Roma Pass znajdziemy tutaj
http://www.romapass.it/en/home/
Więcej informacji o biletach znajdziemy tutaj
http://www.atac.roma.it
Cotral
Autobusy Cotral są to autobusy podmiejskie. Jeżdżą one w wiele miejsc poza Rzym i startują z dużych stacji takich jak Tiburtina, Anagnina, Laurentina, Ponte Mammolo, Saxa Rubra. Obowiązuje na nie bilety cotral, nie można w nich używać biletów komunikacji miejskiej w Rzymie (ATAC). Na ich stronie można sprawdzić trasy oraz ceny.
Pociągi podmiejskie (treni regionali)
Pociągi podmiejskie (treni regionali) na terenie miasta funkcjonują jak metro. Obowiązują na nie bilety ATAC czyli te same, co na metro i autobusy. Więcej informacji na stronie
Mam nadzieję, że znaleźliście tu nieco informacji, które pomogą Wam w zaplanowaniu zwiedzania i poruszaniu się po Wiecznym Mieście. Pisałam też o bezpieczeństwie w Rzymie i kradzieżach w środkach komunikacji miejskiej. Zapraszam do przeczytania
Jeśli wpis przydał Ci się, daj mi znać proszę.
Jeśli znasz kogoś, komu może się przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka anglistka instruktorka języka angielskiego
od ponad 14 lat w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” , „W cieniu Rzymu”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego nastolatka
Super opisane a powiedz mi jak jest z polskimi ulgami na komunikację czy są honorowane
polskie ulgi dokładnie jakie? dzieci do 10 lat biletów nie kupują jadąc z dorosłym opiekunem, który ma ważny bilet; inne ulgi to po poświadczeniu z włoskiego urzędu skarbowego niskich dochodów
Syn ma rocznikowo 10 lat ale urodziny miał w marcu. Czy może jeszcze się podpiąć pod mój bilet? Jak to jest w Rzymie z graniczą wieku czy 10 lat i 2 miesiące to jeszcze ok czy już nie?
wymagania są jasne> do !0 lat i do 150 cm wzrostu, ostatnio jest dużo kontroli w komunikacji publicznej, szczególnie w autobusach
Dzięki Basiu za dokładne informacje. Mam jeszcze pytanie odnośnie terminu liczenia ważności biletu. Jeśli kupię bilet na 7 dni na stacji metra, to muszę pierwszą trasę pokonać autobusem aby „nabić” datę początkową?
data początkowa jest nabijana na bramkach przy wejściu do metro, w kasowniku w autobusie
Dzień dobry, chciałabym dopytać czy te bilety na 24, 48 czy 72h obowiązują na wszystkie środki transportu, tzn.: metro, autobusy, tramwaje oraz pociągi podmiejskie?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Iza
tak, na wszystkie środki transportu, ale na pociągi podmiejskie tylko na terenie miasta
Czy jeżeli mam bilet 100 min i jadę kolejny m autobusem, widzę że zbliża się czas do kiedy bilet jest ważny, czyli te 100 min, to muszę skasować nowy bilet?
podróż można dokończyć na tym bilecie
CIS (carta integrata settimanale) – czy z ta karta mogę przemieszczać się po całych Włoszech czy tylko centrum Rzymu? np jak bym chciała dojeżdżać z hotelu (Via degli Arlotti 20, 00166 Roma RM do centrum lub planuje pojechać zwiedzić krzywa wieża w Pizie?
Wpis jest o komnikacji miejskiej w Rzymie, zatem jest to karta na komunikację miejską w Rzymie. W Polsce bilet na tramwaj w Warszawie nie będzie ważny na tramwaj w Gdańsku. Poza tym tak jak w Polsce we Włoszech są pociągi i autobusy miedzymiastowe i na nie obowiazują bilety kolejowe lub autobusowe, a nie miejskie.
Dzień dobry. Czy jak będę miał bilet 7 dniowy na wszystkie środki komunikacji, bo rozumiem działa on na wszystkie, to dojadę do Ostii z rowerem czy trzeba coś dodatkowego kupić?
raczej tak, ale dla pewmości proszę zapytać w kasie biletowej
CIS (carta integrata settimanale) czy tak Karta za 24 euro jest też na metro ?
tak, jest też na metro
Gdzie można wyrobić Metrebus card? I czy jest ona wydawana „od ręki” ( jak ma się zdjęcie przy dobie zdjęcie)? Dziękuję
karta metrobus wymaga zdjęcia i do wniosku należy dołączyć włoskie codice fiscale i pewnie jeszce inne dokumenty
Czy apka MooneyGo/myCicero do zakupu biletów dobrze działa w Rzymie, jest akceptowana? Dziękuję
tego nie wiem gdyż jej nie używam, polecam jednak zakoup biletów w tradyycjnych automatach na monety, pieniądze nie znikają i zawsze drukują bilety czego nie można powiedzieć o automatach na karty czy aplikacjach