Rzym obchodzi różne święta przez okrągły rok. W Wiecznym Mieście zawsze się coś dzieje. Pisząc święta wcale nie mam na myśli tylko Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Dni świątecznych jest dużo więcej niż tylko te, które nawiązują do tradycji chrześcijańskiej. Przeczytajcie sami jakie inne dni swiąteczne w Rzymie jeszcze obchodzimy.
1 STYCZNIA – NOWY ROK
Nowy Rok jest jednym z niewielu dni w roku, kiedy miasto jest kompletnie puste. Wszyscy śpią po nocnym balowaniu. Sklepy, bary, restauracjei wszystki turystyczne atrakcje są zamknięte i Rzymianie raczej spędzają ten czas z najbliższą rodziną w domu: jedzą, odpoczywają i oglądają filmy.
6 STYCZNIA – BEFANA
Befana, czyli polskie święto Trzech Króli, jest w całych Włoszech dniem wolnym od pracy. Wszyscy mieszkańcy Rzymu, duzi i mali, biegną do sklepów i na stragany żeby kupić skarpety wypełnione słodyczami gdyż tego dnia czarownica Befana grzecznym dzieciom przynosi łakocie, zaś niegrzecznym, kawałek czarnego węgla. Na mieście często odbywają się festyny, gra muzyka i jest mnóstwo atrakcji dla dzieci.
Czarownica Befana
Więcej o tym skąd pochodzi tradycja Befany i jak się świętuje ten dzień znajdziecie tutaj
Jednocześnie 6 stycznia kończy okres Bożego Narodzenia i wszyscy następnego dnia rozbierają choinki. Od 7 stycznia znikają również w mieście wszelkie dekoracje świąteczne.
14 LUTEGO – SAN VALENTINO
Walentynki, Dzień Zakochanych lub też dzień Świętego Walentego przywędrował do Rzymu i do Włoszech, tak jak do wielu krajów, z tradycji anglosaskiej. Jest to kolejna okazja, aby wyjść na kolację z drogą nam osoba, z chłopakiem, narzeczonym, mężem lub kochankiem.
Czaszka Świętego Walentego w kościele Santa Maria in Cosmedin
We wszystkich barach i sklepach znajdziemy mnóstwo czekoladek w kształcie serduszka, które zakochani kupują sobie nawzajem. Restauracje są raczej pełne i jeśli chcemy w ten dzień gdzieś zjeść to konieczne są rezerwacje.
Kilka słów o Świętym Walentym znajdziecie pod tym linkiem
WIELKANOC – PASQUA
Wielkanoc jest bardzo ważnym świętem w Rzymie gdyż przygotowania do Wielkiego Tygodnia zaczynają się już w Niedzielę Palmową. Ponieważ jest to święto, które wypada na wiosnę, widać budzące się do życia miasto. Jest wszędzie mnóstwo ludzi, mieszkańców Rzymu oraz turystów. Wszystkie bary, restauracje i atrakcje turystyczne są otwarte gdyż jest to czas zarabiania pieniędzy kiedy w mieście są tłumy.
Święcone palmy na Placu Świętego Piotra
O Wielkanocy dużo pisać nie będę gdyż więcej informacji znajdziecie tutaj
15 MARCA – IDY MARCOWE
Idy Marcowe okazał się dniem tragicznym w skutkach dla wielkiego dyktatora Juliusza Cezara. Został on zamordowany przez swoich kolegów senatorów, co odbiło się głośnym echem w całym mieście. Do dziś dnia to echo słychać w Rzymie, który to kultywuje tradycję nawiązując do owego zabójstwa.
Jeśli w ten dzień uda Wam się być w Rzymie, koniecznie zajrzyjcie na Forum Romanum, gdzie każdego roku odbywa się inscenizacja. Dla miłośników rzymskiej historii bardzo ważne wydarzenie do zaliczenia.
Obchody przy grobie Juliusza Cezara
Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie w poniższym linku
21 KWIETNIA – URODZINY RZYMU CZYLI NATALE DI ROMA
Według starożytnej legendy miasto Rzym założyl na Palatynie Romulus po tym, jak zabił swojego brata Remusa. Miało to miejsce dokładnie 21 kwietnia 753 roku przed naszą erą. Ten dzień Wieczne Miasto miasto obchodzi swoje urodziny.
Rzymscy legioniści podczas parady w Circo Massimo
Najczęściej w sobotę i niedzielę najbliższą tej dacie miasto hucznie świętuje to ważne wydarzenie. Mierzy Placem Weneckim a Koloseum odbywa się parada rzymskich legionistów, w Circo Massimo tańce i pokazy walk gladiatorów, często muzea i teatru oferują wstęp wolny. Sami przyjedźcie i świętujcie razem z Rzymianami.
Tutaj znajdziecie więcej informacji o założeniu miasta
25 KWIETNIA – DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI (FESTA DELL’INDIPENDENZA)
Włoski Dzień Niepodległości jest świętem, o którym wątłe pojęcie mają nawet sami Rzymianie. Wszyscy jedynie wiedzą, że jest to dzień wolny od pracy i szkoły zatem wiele osób wyjeżdża z miasta albo wybiera się na spacer po mieście. Przy pomniku Wiktora Emanuela II odbywają się jednak ważne uroczystości państwowe kiedy to przemawia Prezydent Republiki.
Vittoriano czyli pomnik Wiktora Emanuela II
Wszystkie sklepy, bary i restauracje są otwarte i bardzo chętnie przyjmują gości. W mieście jest raczej tłoczno gdyż wieku mieszkańców Rzymu korzysta z tego, że nie idzie do pracy.
2 CZERWCA – DZIEŃ REPUBLIKI (FESTA DELLA REPUBBLICA)
Festa della Repubblica jest świętem obchodzonym w Rzymie z ogromną pompą gdyż jesteśmy w stolicy Republiki Włoskiej. Przygotowania zaczynają się już ponad dwa tygodnie wcześniej. Wzdłuż via dei Fori Imperiali ustawiane są trybuny, na których 2 czerwca zasiądą najważniejsi urzędnicy i tutaj obejrzą ogromną defiladę wojskową.
Rzymscy strażacy przygotowują Koloseum do zawieszenia na nim flagi Włoch
Na Koloseum rzymscy strażacy zawieszają flagę Włoch a nad niebem możemy zobaczyć przelatujące z wielkim hukiem myśliwce, które tworzą na niebie tricolore, czyli trójkolorową flagę państwową.
Tricolore
Wielu Rzymian wyjeżdża w ten dzień z miasta biorąc kilka dni wolnego lub przedłużając sobie weekend. Miasto jednak tętni życiem gdyż jest pełno turystów, wszystkie atrakcje turystyczne są otwarte (Koloseum tylko jest zamknięte rano), bary, restauracje i sklepy też.
29 CZERWCA – DZIEŃ PIOTRA I PAWŁA
Dzień 29 czerwca jest bardzo ważnym świętem w Rzymie, i tylko w Rzymie jest on wolny od pracy. Jest to święto patronów miasta Piotra i Pawła. Według tradycji Kościoła Katolickiego obaj święci stracili życie właśnie 29 czerwca 67 roku po Chrystusie. Tego dnia wszyscy Rzymianie wyjeżdżają nad morze. W mieście wszystko jest otwarte: bary, restauracje, sklepy oraz atrakcje turystyczne.
Ważne uroczystości natomiast odbywają się w Watykanie. Jest to jeden z najważniejszych dni w liturgii kościoła kiedy to papież odprawia szczególną mszę, podczas której błogosławi nowo wyświęconych biskupów. Z tej okazji też posąg Piotra siedzącego na tronie przywdziewa odświętne szaty oraz zakłąda złotą koronę. W ten dzień w Watykanie wszelkie atrakcje są zamknięte łącznie z Muzeami Watykańskimi.
Piotr pięknie ubrany siedzi na tronie
15 SIERPNIA – FERRAGOSTO
Ferragosto jest świętem obchodzonym w całym kraju, nie tylko w Rzymie, i jest to dzień wolny od pracy. W ten dzień wielu Rzymian i osób mieszkających w Wiecznym Mieście wyjeżdża za miasto: nad morze, nad jezioro, w góry, często z zapakowanym na wynos lekkim posiłkiem. W tym dniu popularnym miejscem zabaw są plaże, gdzie ludzie oblewają się wodą. Wieczorem można podziwiać fajerwerki. Młodzi ludzie bawią się w barach i pubach, które są otwarte do późnych godzin. Wiele osób do późna biesiaduje na plaży jedząc, pijąc, tańcząc, spacerując, czy też podziwiając zachód słońca.
Ferragosto na plaży
W Wiecznym Mieście na Ferragosto wiele sklepów, restauracji i wszelkich punktów handlowych i usługowych zamyka się, niektóre nawet na tydzień przed. Wielu Rzymian wyrusza wówczas na wakacje i miasto bardzo pustoszeje. Na drogach panuje wzmożony ruch już kilka dni przed świętem, gdyż każdy kto może wyjeżdża za miasto.
Ferragosto zbiega się ze świętem katolickim l’Assunzione della Beata Vergine, czyli ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia atrakcje turystyczne w Watykanie są zamknięte, łącznie z Muzeami Watykańskimi. W bazylice odbywa się ważna msza, której przewodniczy papież. Na nią można udać się tylko z zaproszeniem. Po mszy można też wejść do bazyliki.
1 LISTOPADA – WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH (TUTTI I SANTI)
W Rzymie Dzień Wszystkich Świętych, czyli potocznie Święto Zmarłych, nie wiąże się z kilometrowymi kolejkami na cmentarze. Nie ma zajętych wszystkich miejsc parkingowych pod rzymskimi nekropoliami, a na zniczach i wieńcach nie da się tu zbić fortuny. Jest to jednak dzień wolny od pracy i jak każdy taki dzień jest okazją do spotkań z rodziną czy przyjaciółmi.
Listopad jest to już jednak zazwyczaj czas, kiedy trudno jest liczyć na słoneczną pogodę zatem większość dnia Rzymianie spędzają w domu. Mało już jest turystów a kiedy pada deszcz nawet otwarte atrakcje, sklepy, bary czy restauracje nie zachęcają do wychodzenia z domu.
8 GRUDNIA – IMMACOLATA
Immacolata, czyli święto Niepokalanego poczęcia Dziewicy Maryi ogłosił 8 grudnia 1854 roku papież Pius IX. Jest to zatem przede wszystkim święto kościelne, ale w całych Włoszech, nie tylko w Rzymie, jest to dzień wolny od pracy. Tego dnia w Wiecznym Mieście odbywa się bardzo ważne wydarzenie. Papież w swoim papa mobile przyjeżdża pod Kolumnę Niepokalanego Poczęcia na Placu Hiszpańskim i tam składa wieniec. Rzymscy strażacy zaś wciągają go na górę i zawieszają na posągu Dziewicy Maryi, który stoi na szczycie kolumny.
Kolumna Niepokalanego Poczęcia
Rzymianie wylegają na ulice jeśli tylko pogoda na to pozwala. Wielu Włochów z całego kraju wówczas przyjeżdża do stolicy. W mieście bary, sklepy, restauracje i atrakcje turystyczne są otwarte. Zamknięte są tylko atrakcje w Watykanie, takie jak Muzea Watykańskie.
Tutaj przeczytacie o tym dniu więcej w kontekście przygotowań do Bożego Narodzenia.
25 GRUDNIA – BOŻE NARODZENIE (NATALE)
Boże Narodzenie i cały okres przygotowań do świąt jest niesamowicie ważny w Rzymie. Świąteczne dekoracje pojawiają się już na mieście 8 grudnia. Miasto aż do 6 stycznia wygląda wtedy magicznie. Na Placu Wenckim stoi ogromna choinka, na placu Świętego Piotra oprócz choinki też szopka.
Choinka na Placu Weneckim
W dzień Wigilii wiele osób pracuje nawet do godziny 20.00 chociaż wiele sklepów zamyka się już około godziny 17.00 czy 18.00. W Boże Narodzenie wszystko w mieście jest zamknięte i jest to wspólny czas z rodziną przy stole. Po Bożym Narodzeniu, na Świętego Szczepana, zaś wiele osób wychodzi już na miasto, na spacer czy do resturacji. Rzymianie uwielbiają podziwiać choinki i świąteczne dekoracje i kochają je komentować.
31 GRUDNIA – SYLWESTER (SAN SILVESTRO)
Mieszkańcy Rzymu i turyści obchodzą Sylwestra zawsze bardzo hucznie. Miasto bardzo często organizuje koncerty na otwartym powietrzu oraz fajerwerki. Mnóstwo restauracji już od początku grudnia proponuje specjalne sywlestrowe menu oraz inne atrakcje i zachęca do rezerwacji miejsc. Młodzi ludzie imprezują w barach, pubach i na ulicach a fajerwerki słychać aż do rana.
Mam nadzieję, że weźmiecie pod uwagę te dni świąteczne planując pobyt w Wiecznym Mieście. Mam też nadzieję, że mój wpis pozwoli Wam się dobrze zorganizować.
Jeśli wpis przydał Ci się, daj mi znać proszę.
Jeśli znasz kogoś, komu może się przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka, anglistka, instruktorka języka angielskiego
od ponad 15 lat w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” i „W cieniu Rzymu”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego nastolatka