W Rzymie o historię potykamy się na każdym kroku. Również na każdym kroku potykamy się o piękno. Bardzo często zwiedzamy Wieczne Miasto trzymając się tylko standardowych, utartych przez turystów szlaków. Ja dzisiaj chcę Was zabrać na spacer po nieznanych, ukrytych zaułkach pełnych zarówno historii jak i piękna.
1) Via dei Coronari
Jest jedną z najbardziej malowniczych uliczek Rzymu. Prowadzi od Mostu Aniołów aż do Placu Navona. Nazwa ulicy pochodzi od sklepików sprzedających różańce i inne święte przedmioty pielgrzymom, którzy tędy wędrowali do grobu Świętego Piotra. Uliczka wciąż zachowała elementy architektury średniowiecznej, renesansowej i barokowej. Dzisiaj mieści się tu mnóstwo sklepów z antykwariatami. Warto się nią przespacerować lub usiąść w jednym z tutejszych barów na Spritz. Przystankiem obowiązkowym są lody w Gelateria del Teatro. Tuż przy lodziarni, maleńkie vicolo San Simeone, jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków miasta.
Vicolo San Simeone
Via dei Coronari
Gelateria del Teatro
2) Hotel Raphael
Hotel Raphael jest przepięknym, luksusowym hotelem tuż przy Placu Navona, na Largo Febo2, z panoramicznym widokiem na Wieczne Miasto. Samo wejście do budynku zachwyca swoimi girlandami dekorującymi całą wręcz ścianę, tworząc niesamowitą, malowniczą atmosferę.
Hotel Raphael
3) Via della Scrofa
Niedaleko Panteonu, na via della Scrofa 70, w bramie Kolegium Niemiecko-Węgierskiego (Collegio Germanico Ungarico), możemy podziwiać tę przepiękną, siedemnastowieczną fontannę. Mamy tu trytony, mitologiczne stworzenia podtrzymujące misę, a na niej siedzi smok, symbol rodziny Boncompagni. Z tej rodziny pochodził papież Grzegorz XIII, któremu to zawdzięczamy kalendarz gregoriański wprowadzony w 1582 roku.
Via della Scrofa, fontanna na dziedzińcu Kolegium Niemiecko-Węgierskiego
4) Via di Sant’Eustachio
Tutaj, niedaleko Panteonu, znajdowały się Termy Nerona lub też Aleksandra Sewerusa. Przy jednym z malowniczych budynków wciąż możemy podziwiać gigantyczne granitowe kolumny pochodzące z tego antycznego kompleksu.
Pozostałości Term Nerona
5) Piazza di Pietra
Przy tym placu niedaleko Panteonu zachowały się pozostałości przepięknej świątyni Hadriana z II wieku naszej ery. Podejdźmy bliżej do ogrodzenia i zobaczmy gdzie był poziom ulicy w czasach starożytnych. Tutaj też możemy usiąść w uroczym Salotto 52 na drinka.
Świątynia Boskiego Hadriana
Salotto 52
6) Passetto del Biscione
Niedaleko Campo de’ Fiori znajduje się sekretne przejście łączące Piazza del Biscione z via di Grottapinta. W czasach rzymskich korytarz ten prowadził do Teatru Pompejusza. Niestety padł on ofiarą wandali, ale kilka lat temu został odrestaurowany. Nie jest łatwo znaleźć to miejsca, zatem życzę Wam powodzenia.
Piazza Biscione
Passetto del Biscione
7) Via dei Cappellari
Via dei Cappellari jest wąziutką, malowniczą uliczką łączącą Campo de’Fiori z via del Pellegrino. Nazwa pochodzi od sklepików, które tu w minionych epokach wyrabiały i sprzedawały czapki i berety. Ponoć wówczas była to ulica o bardzo złej reputacji, dzisiaj zaś prześliczny zakątek miasta.
Via dei Cappellari
8) Arco degli Acetari
Arco degli Acetari jest maleńkim zaułkiem odchodzącym od via del Pellegrino 19. Nazwa pochodzi od sprzedawców leczniczych wód (tzw.acqua acetosa). Ten malowniczy zakątek w samym centrum miasta wydaje się być przeniesionym tu z jakiejś bajki. Koniecznie tam zajrzyjcie.
9) Via Giulia
Via Giulia była jedną z najważniejszych ulic w Rzymie, a dzisiaj zdecydowanie należy do tych najpiękniejszych i najbardziej malowniczych. Zaprojektował ja Donato Bramante dla papieża Juliusza II (Giulio II), stąd jej nazwa. Była jednym z pierwszych wielkich projektów urbanistycznych w czasach Rzymu papieskiego.
Warto się nią przespacerować aż do końca, a jeśli nie mamy za wiele czasu zerknijmy chociaż na jej fragment z fontanną Maszkarona (Fontana del Mascherone) i przepięknym łukiem nad ulicą. Miał on pierwotnie biec z pobliskiego Pałacu Farnese przez rzekę, na Zatybrze, aż do Villa Farnesina. Powstał on w 1603 roku, ale nigdy nie został ukończony. Przez wieki służył jako trybuna dla szczególnych gości podczas rzymskiego karnawału.
Łuk nad via Giulia
Fontana del Mascherona czyli fontanna Maszkarona
10) Piazza dei Mercanti
Piazza dei Mercanti znajduje się na Zatybrzu, niedaleko portu Ripa Grande na rzece Tybr. Nazwa placu wskazuje, że było to miejsce wymiany handlowej przy porcie, bardzo ważne w czasach starożytnych. Tutaj przybywały barki wyładowane towarem z portu w Ostii. Miejsce nadal zachowało swój niepowtarzalny charakter.
Piazza dei Mercanti
Tutaj znajdziecie spacer po najpiękniejszych miejscach Zatybrza.
https://basiakaminska.pl/spacer-po-zatybrzu-dwanascie-jego-najbardziej-malowniczych-zakatkow/
11) La casetta a Monti
La casetta a Monti jest niewielkim domkiem stojącym na via della Madonna dei Monti. Dzielnica ta znajduje się niedaleko Koloseum i przyciąga młodych ludzi szukających ciekawych lokali. Sama casetta jest niewielkim bistro, które zdecydowanie przyciąga uwagę swoim pięknem. Sami zobaczcie.
La casetta a Monti
12) Salita dei Borgia
Salita dei Borgia lub też scalinata dei Borgia jest jednym z najpiękniejszych zakątków Rzymu, tuż przy via Cavour. Nazwa jej wywodzi się od pałacu, który znajduje się tuż nad schodami z łukiem prowadzącymi na plac San Pietro in Vincoli. Pałac ten prawdopodobnie należał do owianej złą sławą rodziny Borgia, z której to pochodził papież Aleksander VI. W nim być może mieszkała kochanka papieża Giovanna Cattanei, zwana Vannozza, która była też matką jego czwórki dzieci: Cesare, Lukrecji, Giovanni i Goffredo.
Salita dei Borgia
13) Via Panisperna
Via Panisperna znajduje się niedaleko Koloseum w dzielnicy Monti. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od „panis et perna” co oznacza „chleb i szynka”. Te przysmaki były ponoć rozdawane biedakom z pobliskiego kościoła Świętego Wawrzyńca w dzień jego święta. Jest to jeszcze jedna malownicza uliczka Rzymu, którą warto się przespacerować.
Via Panisperna u zbiegu z vie del Boschetto
14) Piazza Margana
Piazza Margana znajduje się niedaleko Placu Weneckiego, ale ukryta jest pomiędzy budynkami. Nazwa jej pochodzi od wpływowej w czasach Średniowiecza rodziny Margani. Posiadała ona tutaj dom razem w wieżą już w XIII wieku, który później rozbudowała w XV wieku. Ten niewielki plac przenosi nas w dawne czasy dzięki swojej architekturze i atmosferze.
15) Piazza Portico D’Ottavia czyli Portyk Oktawii
Portyk Oktawii powstał na Polu Marsowym, na pozostałościach już istniejącego portyku Metellusa, na życzenie Cesarza Augusta dla upamiętnienia jego siostry Oktawii. Znajdowały się na nim świątynia Jowisza i Junony. Tutaj w XV wieku papież Paweł IV Carafa ustanowił getto, czyli żydowską dzielnicę. Do dzisiaj jest to historycznie zamieszkała przez rzymskich Żydów dzielnica, chociaż z samego portyku pozostały tylko malownicze ruiny. Koniecznie tu zajrzyjcie by spróbować kuchni rzymsko-żydowskiej.
Via di Portico D’Ottavia
16) Fontana delle Tartarughe
Fontanna Żółwi jest przez wielu nazywana najpiękniejszą fontanną Rzymu. Znajduje się na Piazza Matei tuż przy jednej z uliczek getta. Zaprojektował ją najsłynniejszy twórca fontann w Rzymie, Giacomo della Porta, a żółwie dodane zostały nieco później przez najsłynniejszego artystę Rzymu, Gian Lorenzo Bernini. Jest to malowniczy zaułek pełen ludzi i gwaru.
Fontana delle Tartarughe czyli Fontanna Żółwi
17) Palazzo Mattei Giove
Pałac rodziny Mattei powstał na zamówienie Asdrubale Mattei, księcia Monte Giove, stąd też jego nazwa. Nad jego konstrukcją czuwał sam Carlo Maderno (jemu zawdzięczamy fasadę Bazyliki Świętego Piotra). Wejście do niego znajduje się od ulicy Michelangelo Caetani i można na jego dziedziniec wejść bezpłatnie. Miejsce to jest w stanie zatrzymać oddech szczególnie miłośnikom antyku.
Widok na dziedziniec pałacu od wejścia
Widok z dziedzińca na krużganki
18) Palazzo Venezia czyli Pałac Wenecki
Pałac Wenecki wznosi się przy Placu Weneckim w samym centrum Rzymu. Jego ogromna bryła przypomina fortecę, ale był to jeden z pierwszych renesansowych pałaców w mieście. Powstał pod koniec XV wieku na zamówienie kardynała z Wenecji, Pietro Barbo, późniejszego papieża Pawła II. Z balkonu, który zwraca się w stronę Placu Weneckiego przemawiał Benito Mussolini, gdyż znajdowały się tu biura jego kwatery głównej.
W pałacu dzisiaj mieści się Muzeum Narodowe Pałacu Weneckiego oraz przepiękna oaza spokoju – dziedziniec w ogrodem i fontanną, gdzie można na chwilę odetchnąć od zgiełku miasta słuchając śpiewu ptaków. Wstęp jest bezpłatny, wejście od Via Plebiscito lub Piazza San Marco.
Wejście na dziedziniec z ogrodem
Dziedziniec z ogrodem a Pałacu Weneckim
19) Arco dei Banchi
Arco dei Banchi jest niewielkim, łukowym korytarzem, który łączy via del Banco di Santo Spirito z Via Paola. Nazywany on był „Cortile dei Chigi”, gdyż kazał go zbudować Agostino Chigi, przebogaty bankier ze Sieny. On miał tutaj swój bank, w którym pożyczali pieniądze nawet papieże, oraz swoją przepiękną rezydencję. Przechodząc owym korytarzem możemy podziwiać przecudne niebieskie sklepienie oraz obraz Madonny.
Arco dei Banchi
Madonna na ścianie
20) Via Margutta
Via Margutta to jedna z charakterystycznych wąskich uliczek Rzymu niedaleko Piazza del Popolo. Często jest też nazywana ulicą artystów. Po filmie „Rzymskie wakacje” stała się bardzo popularna i przekształciła się w bardzo luksusową dzielnicę. Tu mieszkał Federico Fellini. Dzisiaj jest to miejsce drogich butików z rękodzielnictwem, artystyczną biżuterią i ręcznie szytymi ubraniami. Jest to idealna uliczka na romantyczny spacer w centrum miasta z dala od jego zgiełku.
Via Margutta
Fontana degli Artisti, czyli fontanna artystów na via Margutta
Ile z tych miejsc odwiedziliście? Ile ich znacie? A może znacie jeszcze inne, które wpisalibyście na listę najpiękniejszych zakamarków Rzymu? Dajcie mi znać proszę.
Jeśli wpis przydał Ci się, daj mi znać proszę.
Jeśli znasz kogoś, komu może się przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka anglistka instruktorka języka angielskiego
od ponad 14 lat w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” i „W cieniu Rzymu”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego nastolatka
Fantastycznie Basiu, z Tobą można poznać dokładnie królowa wszystkich miast , Rzym
dziękuję Aniu
Polecam Pania wszędzie. Ostatnio Pani Kierowniczce z naszej Wrocławskiej Biblioteki Dolnośląskiej, która się wybiera do Rzymu, po raz pierwszy w życiu. Podziwiam Pani wiedzę, kulturę i otwartość.
dziekuję pięknie
Pani Basiu wszystko przejrzyście opisane będziemy w Rzymie 14_19.04 i za cel stawiam sobie przejście tymi ulicami dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam
to ja dziękuję i życzę udanego spacerku po Rzymie
Znakomite przykłady, cudowne miejsca.
miejsca w rzeczy samej cudowne
W tym roku w styczniu spełniłam swoje marzenie – odwiedziłam Rzym. Teraz marzę o tym, żeby to nie był tylko pierwszy raz… Pani wpisy o Rzymie są cudowne! Pozdrawiam serdecznie.
cieszę się, że się udało odiwedzić Rzym , ja również mam nadzieję, że będą kolejne razy, dziękuję i pozdrawiam