Wiele osób pisze do mnie żeby zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem. Jeśli kontaktują się ze mną wystarczająco wcześnie udaje im się zarezerwować wspólne zwiedzanie. Później jeszcze są kwestie zakupu biletów, dołączenia do grupy, uregulowania płatności, przelewów i tak dalej. Wiele powtarzających się pytań i niejasności postanowiłam wyklarować zatem poniżej przeczytajcie o tym, co warto wiedzieć biorąc pod uwagę zwiedzanie z licencjonowanym przewodnikiem.
LICENCJONOWANY PRZEWODNIK
Przede wszystkim chciałabym wyjaśnić co to znaczy zwiedzanie z licencjonowanym przewodnikiem. W Rzymie oraz w całych Włoszech oprowadzać turystów może tylko osoba, która ma stosowne uprawnienia. Oznacza to, że zawód przewodnika jest regulowany przez prawo i wymaga odpowiedniego przygotowania, egzaminów i upoważnień. Taki przewodnik z uprawnieniami ma też obowiązek nosić swój identyfikator przewodnika i ma on być w miejscu widocznym.
Poza tym każdy region Włoch wydaje uprawnienia na przewodnika i na oficjalnych stronach internetowych regionu można znaleźć listę przewodników, którzy otrzymali uprawnienia na wykonywanie zawodu. Poniżej możecie kliknąć i znaleźć przewodników, którzy otrzymali uprawnienia w regionie Lacjum oraz ich kontakty telefoniczne.
Niestety w Rzymie bardzo wiele jest osób, które tylko z nazwy są przewodnikiem a nie mają odpowiednich uprawnień. W momencie kiedy zostaną skontrolowane przez stosowne organy, czyli policję turystyczną, otrzymają one mandat oraz zakończone zostaje zwiedzania z taką osobą. To samo również dotyczy osób, które przewożą turystów bez uprawnień, czyli nie są licencjonowani taksówkarzami lub kierowcami samochód NCC (takie samochody mają właśnie takie oznaczenie na przedniej szybie).
JAK NALEŻY REZERWOWAĆ ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Rezerwowaniem zwiedzania ze mną proponuję zająć się nawet trzy lub cztery miesiące przed planowanym pobytem. Pandemia się skończyła i w Rzymie ponownie mamy szaleństwo zatem warto wyjazd zorganizować z dużym wyprzedzeniem. Najlepiej do mnie napisać maila na adres planetrome1975@gmail.com lub basiagry@wp.pl lub wiadomość na whatsapp na numer telefonu 00393205638273.
Uwaga! Bardzo proszę do mnie nie dzwonić na podany numer. Bardzo rzadko odbieram telefon. Mój numer służy mi przede wszystkim do kontaktu z Wami, turystami ale kiedy z grupką zwiedzam na telefonie nie siedzę. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości i potrzebuje je rozwiać podczas rozmowy telefonicznej można się ze mną umówić przez WhatsApp w godzinach kiedy jestem dostępna.
Kolejna ważna sprawa: nie jestem informacją turystyczną, czyli na wszystkie pytania nie związane bezpośrednio z organizacją zwiedzania nie odpowiadam w wiadomościach prywatnych. Macie mnóstwo bezpłatnej informacji na moim blogu https://basiakaminska.pl/blog/ oraz na stronie FB, którą moderuję RZYM-SKIE Dolce Vita. Tam zapraszam Was do przejrzenia postów i w razie niejasności zadawania pytań.
Kiedy do mnie piszecie i pytacie o zwiedzanie bardzo proszę aby mi podać daty, w których możecie zwiedzać oraz liczbę osób i ich wiek, szczególnie jeśli są to osoby niepełnoletnie lub studenci. Jest to ważne przy kosztorysie, wpływa również na cenę biletów do zwiedzanych atrakcji. Wówczas jestem w stanie zaproponować Wam różne trasy.
Mam na mojej stronie cennik dla osób, które zgłaszają się do mnie jako rodzina, czy grupa znajomych. Wówczas jest to opcja prywatna, czyli mają zwiedzanie bez nieznanych im osób. Mam też propozycje dla tych, którzy chcieliby dołączyć do grupki i jest to już sprawa bardziej indywidualna. Takie rozwiązanie zazwyczaj polecam podróżującym w pojedynkę, w parach lub niewielkich grupkach. Jeśli zgłasza się do mnie 8 osób to jest to już grupa sama w sobie.
Wiele osób pisze do mnie last minute i próbuje zarezerwować zwiedzanie. Niestety w sezonie turystycznym, czyli od początku kwietnia do końca października, w Rzymie są tlumy. Należy zatem planować wypad do Wiecznego Miasta, umawiać się z przewodnikiem z dużym wyprzedzeniem oraz rezerwować też wystarczająco wcześnie bilety aby uniknąć stania w kolejkach.
Wiele osób też pyta o zwiedzanie i kiedy odpowiadam, że jestem już zajęta chce koniecznie zostać dodanym do grupy. Niektórym wydaje się, że przecież jedną lub dwie osoby to zawsze można gdzieś wcisnąć. Nie jest to jednak takie proste. Rzym Starożytny z Koloseum wymaga rezerwacji biletów z miesięcznym wyprzedzeniem gdyż ja nigdy nie stoję w kolejkach z moimi turystami i w związku z tym zawsze kupujemy bilety online.
Wszystkie osoby muszą mieć bilet na ten sam dzień, na tę samą godzinę (niewielka różnica jest dopuszczalna w przedziale około 15-20 minut) i od tego samego sprzedawcy. Oznacza to, że nie mogę mieszać biletów z oficjalnej strony Coopculture z biletami kupionymi przez aplikację takie jak getyourguide czy tiqets.
Kiedy biletów już nie ma niestety dodanie kogokolwiek do grupy na wspólne zwiedzanie nie ma najmniejszego sensu gdyż osoby bez biletów do atrakcji przez nas odwiedzanych nie wejdą. Wydaje się to oczywiste ale czasami mam takie desperackie głosy osób, które za wszelką cenę chcą do grupy dołączyć.
Watykan również rządzi się swoimi prawami. W Muzeach Watykańskich sprawa jest również skomplikowana. Bilety na stronie oficjalnej są najczęściej niedostępne zatem musimy korzystać z biletów pośredników. Na dodatek wszyscy mają posiadać bilety od tego samego sprzedawcy. Musimy je kupować kiedy tylko się pojawiają czyli nawet dwa miesiące wcześniej. Dlatego też zwiedzanie Watykanu najczęściej zamykam z dużym wyprzedzeniem.
Pośrednik nie sprzedaje biletów hurtowo zatem nie mogę utworzyć grup większych niż 8-9 osób. To oznacza, że kiedy grupę zamykam miejsc na zwiedzanie już nie mam. A nawet jeśli czasami jeszcze dwie osoby mogłabym dołączyć to najczęściej nie ma już biletów. Wówczas to Wasze błagalne wiadomości niestety niewiele mogą zrobić. Dokupienie biletów to ryzyko, że ze mną do Muzeów nie wejdziecie, ja w przypadku kontroli ryzykuję naganę a nawet zawieszenie moich uprawnień przewodnickich w Watykanie.
Niektóre osoby słysząc język polski w muzeach podchodzą i chcą się dołączyć ale ja tego zrobić nie mogę. I nie jest to moja zła wola lub niechęć. Po prostu Watykan rządzi się swoimi prawami i na grupę od 11 osób muszę mieć grupową rezerwację oraz zestawy nagłaśniające. Także kiedy już jestem z moją grupką w muzeach, najczęściej około 8-9 osób, nie mogę już kolejnych chętnych do grupy dorzucić. Grozi to wyrzuceniem całej grupy wraz z przewodnikiem z muzeów.
ZAKUP BILETÓW
Przewodnik, czyli ja, nie jest biurem podróży zatem nie obsługuję kompleksowo. Nie zajmuję się wyszukiwaniem noclegów, polecaniem innych przewodników ani zakupem biletów. Jednakże moim turystom, którzy zapisali się na zwiedzanie ze mną zawsze pomagam bilety zarezerwować.
Bardzo ważna jest organizacja biletów kiedy chcemy dołączyć do grupy zwiedzających. Wszyscy musimy zakupić bilety na ten sam dzień i godzinę. Czasami ktoś mnie prosi o dołączenia a ja piszę, że nie mam już miejsc i nie jest to moja zła wola czy brak chęci. Jest to najzwyczajniej podyktowane tym, że najczęściej nie ma już biletów.
Niektóre osoby wówczas desperacko szukają biletów we wszelkich aplikacjach. Znajdują bilety na godzinę 16.00 ale ja z grupą wchodzę na godzinę 11.00. Wówczas opcja dołączenia do grupy niestety odpada. Inne osoby z kolei zgłaszają się do mnie już z zarezerwowanymi biletami i chcą dołączyć do grupy. Niestety szansę na to, że akurat tego dnia i o tej samej godzinie będę miała grupę są niewielkie.
Biletów nie kupuję gdyż po pierwsze nie jestem biurem podróży zatem takich uprawnień nie mam. Poza tym zazwyczaj kiedy wychodzą bilety do Koloseum ja jestem w pracy czyli pokazuję Rzym innym turystom. Wysyłam Wam link do zakupu biletów a Wy potrzebujecie mieć adres email oraz kartę kredytową lub kartę debetową z trzycyfrowym numerem kontrolnym na odwrocie. Zawsze po zakupie biletów proszę o potwierdzenie.
Czasami mam bilety z odzysku czyli ktoś, kto z jakieś powodu nie może przyjechać i nie chce stracić pieniędzy zwraca się do mnie. Ja wówczas chętnie od nich odkupuję bilety i proponuję zwiedzanie innym osobom. Takie informacje zawsze wrzucam na grupie RZYM-skie Dolce Vita na Facebooku. Nie robię list rezerwowych gdyż organizowanie Wam zwiedzania indywidualnego i w grupach pochłania ogrom czasu i wymaga często gimnastyki mentalnej. Z tego też powodu czasu na listy rezerwowe już nie mam.
Bilety zawsze musimy mieć w telefonie lub wydrukowane i z nimi stawiamy się na zwiedzanie. Jeśli komukolwiek przysługują bilety ulgowe lub bezpłatne należy stosowny dokument uprawniający do ulgi przedstawić przy wejściu do obiektu. Taki dokument można mieć w telefonie lub w aplikacji, nie jest wymagany dokument oryginalny.
ROZLICZENIA
Mieszkam i pracuję we Włoszech gdzie obowiązującą walutą jest euro. Tutaj prowadzę działalność gospodarczą, odprowadzam podatki i mam konta w euro. Rachunku bankowego w złotówkach nie posiadam i go nie używam gdyż wszystkie moje rozliczenia są tutaj w Italii. Wszelkie płatności przyjmuję tylko w walucie euro.
Wydaje się to takie oczywiste ale wspominam o tym, gdyż od czasu do czasu zdarzają się osoby, które pytają czy mogą mi zapłacić w złotówkach. Niestety złotówkowych płatności nie przyjmuję, jedynie w euro, najczęściej przelewem ale też w gotówce na miejscu. Bardzo często proszę o dane do faktury, wiele zaś osób mi odpisuje, że nie potrzebuje faktury. Ja to rozumiem ale wystawić ją muszę gdyż takie są wymagania tutejszego fiskusa.
TERMINY
W Rzymie sezon trwa od początku kwietnia do końca października. Bardzo często też w weekendy zimą jest dużo turystów i niestety ale rezerwacje last minute mogą nie być najlepszym pomysłem. Podpowiadam Wam zatem jak wziąć odpowiednio pod uwagę terminy.
W styczniu najczęściej już przyjmuję rezerwacje na okres Wielkanocny i majówkę. W okolicach Wielkanocy zabieram się za planowanie wakacji. Miesiące letnie zaś to czas organizowania się na wrzesień, październik, listopad, Boże Narodzenie i Nowy Rok. Październik i listopad zaś to okres planowania ferii zimowych.
Jeśli chcecie jeszcze wziąć pod uwagę pogodę, co nie jest bez znaczenia, zajrzyjcie tutaj:
Mam jeszcze do Was wszystkich prośbę. Zdarza się, iż osoby zapisane na zwiedzanie rezygnują lub zmieniły im się plany, lub znaleźli innego przewodnika. Ja to wszystko rozumiem. Warto byłoby jednak jak najszybciej mnie powiadomić o tych zmianach gdyż jest wiele osób, które o miejsca na zwiedzanie pytają. Trzymając dla Was to miejsce blokuję innym możliwość zwiedzania.
Dla tych z Was, którzy planują wypad last minute niestety pozostaje samemu dobrze się przygotować. Warto przede wszystkim przed przyjazdem nieco poczytać i wybrać to, co chcemy zobaczyć. Niestety wszystkiego się nie da zwiedzić, szczególnie jeśli przyjeżdżamy na 2-3 dni.
Tutaj też możecie pobrać plan zwiedzania Rzymu opracowany na city break z możliwością rozwinięcia (na dole strony):
Zaglądajcie też na mój blog, gdzie znajdziecie wszystko, co jest Wam potrzebne do zaplanowania pobytu w Rzymie:
https://basiakaminska.pl/blog/
Mam nadzieję, że rozwiałam wszelkie wątpliwości związane z organizacją zwiedzania z przewodnikiem. Liczę na to, że ten wpis będzie dla Was pomocny.
Jeśli wpis przydał Ci się, daj mi znać proszę.
Jeśli znasz kogoś, komu może się przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka anglistka instruktorka języka angielskiego
od 2007 roku w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” , „W cieniu Rzymu”, „Ostia na jeden dzień i na wakacje”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego dorosłego syna
Bardzo przydatne informacje , rozwiały wszystkie moje wątpliwości i pytania.Dziękuję
cieszę się bardzo