Klasyczne espresso czy kremowe cappuccino są zdecydowanie klasykami w Rzymie. Ale to tylko dwie kawy, której możemy spróbować w Wiecznym Mieście. Dlaczego zatem po południu pić cappuccino kiedy możemy spróbować jeszcze innych rodzajów kawy? Ciekawa jestem czy znacie je wszystkie. A mając tak ogromny wybór na co się zdecydujecie? Przeczytajcie i zastanówcie się.
1) Caffè
To, co słyszymy w każdym rzymskim barze, „un caffè”, które zamawiają mieszkańcy Wiecznego Miasta to nic innego jak klasyczne espresso. Jest ono punktem wyjścia do praktycznie każdego rodzaju kawy.
2) Caffè macchiato
Jest to zwykłe espresso z odrobiną spienionego mleczka, gdyż macchiato dosłownie oznacza „poplamione”. Ja często proszę „caffè macchiato con latte freddo” czyli espresso z odrobiną zimnego mleka.
3) Caffè doppio
Jest to podwójna dawka espresso i można je też poprosić w wersji macchiato, czyli z odrobiną spienionego mleczka.
4) Caffè lungo
Caffe lungo jest zwykłą kawa espresso z dodatkową ilością wody, jest zatem w nieco większej ilości, ale z taką samą dawką kofeiny jak zwykłe espresso.
5) Caffè freddo
Caffè freddo często jest serwowane latem. Wiele barów przygotowuje ten napój bogów dużo wcześniej, w wersji z cukrem (zuccherato) lub bez cukru (non zuccherato). Następnie go schładza i w specjalnych butelkach przetrzymuje w lodówce. Możemy zawsze też poprosić caffè freddo lungo, doppio lub macchiato.
6) Caffè corretto
Caffè corretto jest rodzajem kawy, który bardzo podoba się moim turystom zimą. Jest to kawa „poprawiona”, a jest ona po prostu doprawiona alkoholem. W Rzymie najczęściej dolewa się do kawy grappy, czyli wódki z winogron, sambuca, czyli wódki anyżowej, lub Vecchia Romagna, czyli brandy. Ale jeśli poprosimy to mogą nam dodać nawet whisky lub wódki.
7) Caffè al vetro
Caffè al vetro jest typowym espresso, ale nie wiadomo dlaczego, niektórzy mieszkańcy Wiecznego Miasta wolą napić się go z małego szklanego kieliszeczka zamiast ze zgrabnej filiżaneczki. Caffè al vetro to nic innego właśnie jak kawa w „szkle”, czyli w szklanym kieliszku.
8) Caffè marocchino
Caffè marocchino jest rodzajem kawy też bardzo często podawanym w szklanym kieliszku, ale tu już jest sporo urozmaicenia. Dno takiego naczynka smaruje się czekoladą, a następnie trafia do niego porcja espresso. Do tego dodawane jest spienione mleczko i na jego powierzchnię sypiemy jeszcze kakao. Moje ulubione zimą.
9) Caffè con panna
Caffè con panna to nic innego jak espresso z bitą śmietaną, to chyba nie wymaga tłumaczenia.
10) Cappuccino
Cappuccino jest ulubioną poranną kawą Rzymian chyba tuż zaraz po espresso. Tyle, że o ile espresso w różnych wersjach mieszkańcy stolicy piją przez cały dzień, o tyle cappuccino tylko rano do śniadania. Jest to porcja kawy jak w espresso z dużą ilością spienionego mleka. W Rzymie ma ono tylko jeden rozmiar (w Polsce kiedy mnie pytają czy chcę cappuccino duże czy małe, idę do innej kawiarni).
I tu się też zaczyna mnóstwo wersji: cappuccino chiaro, czyli jasne, z dużą ilością mleka, cappuccino scuro, czyli ciemne, z małą ilością mleka. Potem jeszcze może być cappuccino senza schiuma, czyli z mlekiem ale bez pianki (ale co to za cappuccino?!). Ja uwielbiam cappuccino z dużą ilością pianki.
11) Cappuccino con latte di soia (riso, mandorla)
Dla tych wszystkich, którzy są uczuleni na mleko lub są weganami każdy prawie bar zaproponuje cappuccino z mlekiem sojowym (latte di soia), z mlekiem ryżowym (latte di riso), lub z mlekiem migdałowym (latte di mandorla).
12) Caffè latte
Caffè latte bardzo często przez Polaków zamawiane jako latte i… po tym następuje zdziwienie, że dostajemy mleko. Tak, latte to nic innego jak mleko, zatem żeby dostać latte zamawiamy caffè latte. Jest ono podobne do cappuccino ze spienionym mlekiem zazwyczaj podawane po południu w wysokiej szklance zamiast jak cappuccino, w filiżance.
13) Latte macchiato
Latte macchiato często zamawiają na śniadanie nawet dzieci w Rzymie. Jest to po prostu ciepłe mleko z odrobiną kawy espresso, dosłownie „poplamione” kawką. Oczywiście latem zawsze też jest wersja na zimno, czyli latte macchiato freddo.
14) Granita di caffè
Granita di caffè to rodzaj deseru na bazie kawy albo inaczej mrożona kawa a cukrem. Przypomina ona nieco sorbet kawowy. Bardzo często możemy jej spróbować z bitą śmietaną. Jest idealna na upalne dni.
15) Crema di caffè
Crema di caffè jest rodzajem kawy zaliczanym do deserów. Zimna kawa jest ucierana i ubijana z cukrem pudrem i bitą śmietaną aż tworzy rodzaj kremu. Fantastyczna w gorące dni.
Mam nadzieję, że teraz będąc w Rzymie zechcecie spróbować te przeróżne rodzaje kawy nie ograniczając się tylko do zwykłego cappuccino czy espresso.
Tutaj możecie obejrzeć i zakupić mój eprzewodnik po rzymskich kawiarniach i przeróżnych lokalach, w których dobrze zjecie, wypijecie i kupicie dobrą kawę.
Jeśli wpis przydał Ci się, daj mi znać proszę.
Jeśli znasz kogoś, komu może się przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka, anglistka, instruktorka języka angielskiego
od ponad 15 lat w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” i „W cieniu Rzymu”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego nastolatka