Rzym jest miastem prawie na każdą kieszeń. Można w nim znaleźć opcje droższe, tańsze i ekonomiczne. Największymi wydatkami są zapewne podróż i zakwaterowanie. Na nich możemy zaoszczędzić kupując low cost bilet i niskobudżetowy pokój lub nawet miejsce w hostelu. To, czego zaś za bardzo nie możemy przeskoczyć jest z pewnością jedzenie, ale nawet tu nie musimy wydawać fortuny. W takim razie ile może ono Was turystę kosztować? Przeczytajcie aktualne informacje.
Restauracja lub na wynos
Koszt jedzenia w Rzymie oczywiście zależy od tego jak i gdzie chcemy się stołować. Rachunek za posiłek w restauracji, czy tańszej jej opcji, trattorii, wcale nie musi być słony. W wielu miejscach w Rzymie możemy zjeść przyzwoity obiad lub nawet kolację już za 15 euro za osobę. Nie mam tu na myśli trzydaniowego posiłku, ale danie na bazie makaronu, a do niego butelka wody i lampka wina lub opcja pizza i piwo.
Street food jest tańszym rozwiązaniem i tu za kawałek pizzy na wynos lub kanapkę wraz z butelką wody zapłacimy w centrum od 5 do 7 euro. Jeśli na kolację chcemy zamówić całą pizzę na wynos zapłacimy za nią od 8 do 12 euro.
Przykładowe ceny jedzenia na mieście
Poniżej znajdziecie przykładowe ceny jedzenia w Wiecznym Mieście poczynając od kawy, poprzez lody, kanapki, a kończąc na wystawnej kolacji.
Średnia cena espresso na stojąco przy barze kosztuje około 1.00-1.30 euro, za cappuccino zaś zapłacimy średnio 1.30-1.50 euro. Jeśli jednak te same napoje zamówimy siedząc przy stoliku cena może znacząco wzrosnąć nawet do 3.00-4.00 euro.
Średnia cena typowego rzymskiego śniadania, czyli cappuccino i cornetto (rogalik) na stojąco przy barze wynosi 2.50-3.50 euro, zaś przy stoliku może nawet kosztować 5 euro lub więcej. Niektóre bary również oferują duże obfite śniadanie podobne do tego w hotelu i taki posiłek może kosztować 10-20 euro.
Śniadanie po rzymsku
Średnia cena kanapki na wynos w Rzymie wynosi 5 euro, ale można znaleźć miejsca, w których kosztują one 3 euro jak również takie, które każą sobie płacić 7 euro lub więcej.
Średnia cena lodów w Rzymie zaczynając od najmniejszej porcji czyli wafelek z dwoma smakami i bitą śmietaną wynosi 3.00-3.50 euro.
Włoskie lody
W Rzymie bardzo słynna pizza a taglio jest zazwyczaj sprzedawana na wagę i cena jest za 100 gram lub za kilogram. Zatem za kawałek pizzy na szybki lunch zapłacimy od 5 do 10 euro w zależności od wielkości i dodatków na pizzy.
Kawałek pizzy na wagę
Średni koszt prostego rzymskiego dania na bazie makaronu wynosi 14.00-16.00 euro. To oczywiście zależy od zony, w której znajduje sie restauracja, od samej restauracji i od składników. Jeśli chcemy zaś makaron ze świeżymi borowikami lub owocami morza zapłacimy 16-20 euro.
Makaron z małżami
Za drugie danie na bazie mięsa lub ryby zapłacimy między 18.00 a 24.00 euro. Dodatek do drugiego dania w postaci ziemniaków, grilowanych warzyw lub zielonej sałaty wyniesie nas dodatkowe 6.00-8.00 euro.
Średnia cena kolacji z pizzą rzymską, czyli cienką i chrupiącą, wynosi 8-10 euro w zależności od dodatków. Dodajmy do niej jeszcze średnie piwo za 4 euro i mamy pełny posiłek za 12-14 euro.
Rzymska pizza
Woda w restauracji zazwyczaj jest serwowana w butelkach i nie jest to woda z kranu. Jeśli w restauracji prosimy o kranówę nie jest to mile widziane. Litrowa butelka kosztuje 2.50-3.50 euro.
Średnia cena półlitrowej karafki wina nalewanego z beczki wynosi 5-7 euro, zaś karafki litrowej 8-10 euro. Lampka wina kosztuje 5-7 euro, ale lepsze wino może kosztować zdecydowanie więcej.
Deser w restauracji czy trattorii taki jak tiramisu, mille foglie, truskawki z bitą śmietaną czy macedonia (owocowa sałatka) kosztuje nas dodatkowo 6.00-7.00 euro.
Polecam Wam prawie sto miejsc w Rzymie, gdzie możecie rozkoszować się prawdziwą lokalną kuchnią w przyzwoitych cenach.
Koszt randki z kolacją w Rzymie
Średni koszt randki z kolacją w Rzymie w zależności od restauracji zaczyna się od 40 euro za osobę. Wliczone w tę cenę są przystawka, pierwsze i drugie danie oraz deser. Dodatkowo zaś wino w zależności od klasy. W renomowanych zaś restauracjach cena kolacji za osobę może wynosić nawet 100 euro.
UWAGA! Płacimy za to, co widnieje na rachunku. Może nas zastanawiać dziwna pozycja coperto, które zazwyczaj wynosi 2.00-2.50 euro za każdą osobę przy stole. Jest to opłata za nakrycie stołu. Do rachunku nigdy nie jest doliczany napiwek.
Kupowanie jedzenia w sklepie
Chcemy zaoszczędzić na jedzeniu? Możemy zatem sami kupować produkty spożywcze i przygotowywać sobie posiłki. W Rzymie jest mnóstwo małych supermarketów i ryneczków ze świeżą lokalną żywnością. Ceny zaś często różnią się w zależności od miejsca zakupu i sezonu.
Średnie ceny jedzenia w sklepie:
mleko: 1.20 euro za pół litra, 1.80-2.20 za litr
jajka: 3.50 euro za 6 sztuk
jabłka: 2 euro za kilogram
chleb: 2.50 euro za chleb tostowy, za dobry chleb 1.00-1.50 euro za pół bochenka
makaron: od 85 centów do 2.50 euro za pół kilograma
jogurt: 1.50-2.00 euro za dwupak
ser Pecorino: 18 euro za kilogram, lub około 6 euro za spory kawałek
oliwa z oliwek: 5-6 euro za litr kiepskiej jakości, od 12.00 euro za litr oliwy doskonałej jakości
wino: 3-5 euro za butelkę wina do obiadu, może być dużo wyższe w zależności od jakości
woda: 50 centów za dwulitrową butelkę
Makaron na półce w sklepie
Wino w supermarkecie
Jakie Wy mieliście doświadczenie z kosztami jedzenia w Rzymie? Czy ceny były wyższe czy niższe niż się spodziewaliście? Może macie jakieś dobre rady dla innych?
Jeśli wpis przydał Ci się, daj mi znać proszę.
Jeśli znasz kogoś, komu może się przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka anglistka instruktorka języka angielskiego
od 2007 roku w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” , „W cieniu Rzymu”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego nastolatka
Pani blog jest wspaniały. To jest skarbnica przydatnej wiedzy odnośnie Rzymu! Bardzo dziękuję za wszystkie wpisy <3
to ja dziękuję i cieszę się, że może się przydać
Wybieramy się z mężem pierwszy raz do Rzymu,buszując po internecie w poszukiwaniu ważnych i pomocnych informacji natrafiłam na Pani blog który okazal się skarbnicą wiedzy za który serdecznie dziękuję,myślę że rozwiała Pani wiele naszych niepewności. Pozdrawiamy serdecznie z Wielkopolski
dziękuję serdecznie za miłe słowa, cieszę się, że mogę pomóć
Dzień dobry. Pani Basiu poszukuje pilota oraz masę porad. W styczniu uczniowie jako orkiestra dęta jadą zagrać koncert dla Papieża. Poszukuje taniego hostelu, pokoje wieloosobowe dla 24 uczniów oraz dla 8 nauczycieli i 2 kierowców możliwości tanich posiłków lub zakupu w markecie i przygotowanie części we własnym zakresie. Są to dzieci z biednych rodzin w większości będę sam to sponsorował dlatego taka walka o ceny. Pozdrawiam
dzień dobry, niestety nie mogę pomóc z większością spraw, nie jestem piloterm i nie jestem biurem, które zajmuje się noclegami czy rezerwacją
Właśnie takich praktycznych informacji szukałam. Dziękuję, świetny artykuł.
to ja dziękuję pięknie
Dzień dobry
Czy w lokalach wyoada poprosić o rozdzielanie rachunku?
Pozdrawiam
wypada między sobą się podzielić rachunkiem a przy kasie zapłacić cała kwotę jak na rachunku
Bardzo rzeczowe i przydatne informacje. Dziękuję
to ja dziękuję
Pani Basiu, jak to jest z tą kawą – czy zamawianą przy barze powinno się również przy barze wypić, czy można usiąść do stolika?
przy barze zamawiana przy barze konsumowana
Witam, czy zna Pani i może coś napisać o restauracji Bentu & Soi Via Casillina 65 ? Dzięki, Adam
proszę wybaczyć, ale po rzymksich hotelach nie śpię zatem nie wiem co mogłabym napisać o miejscach, których nie znam