Ferragosto jest włoskim świętem obchodzonym w całym kraju 15 sierpnia. Jest to dzień wolny od pracy. Zbiega się ono ze świętem katolickim l’Assunzione della Beata Vergine, czyli ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kto je ustanowił? Jak wyglądały obchody Ferragosto w przeszłości, a jak wyglądają dzisiaj w Rzymie? Zapraszam do przeczytania.
Nazwa i pochodzenie Ferragosto
Nazwa Ferragosto pochodzi z łacińskiego Feriae Augusti, czyli wakacje Augusta. Było ono świętem pogańskim, które Rzymianie obchodzili na zakończenie zbiorów, początkowo we wrześniu. Cesarz August przeniósł je w 18 roku przed naszą erą na sierpień, na miesiąc, który nosi jego imię.
W miesiącu sierpniu już wypadały bardzo ważne święta takie jak Vinalia rustica, Nemoralia czy Consualia. Był to okres odpoczynku po zakończonych pracach polnych i zbiorach rolnych dedykowany Conso, bóstwu poświęconemu ziemi i płodności.
Antyczne Ferragosto miało przede wszystkim wymiar propagandow, było autopromocją polityczną cesarza Augusta. Poza tym łączyło też główne święta przypadające na miesiąc sierpień i zapewniało ludności należyty i zasłużony odpoczynek po ciężkich tygodniach pracy na roli.
Sierpniowe święta były też często zwane Augustali. Podczas tych dni odbywały się wyścigi konne oraz zwierząt pociągowych takich jak woły, osły i muły. Właściciele zwalniali je z ciężkiej pracy i ozdabiali kwiatami.
Niektóre z antycznych tradycji są nadal żywe w nieco zmienionej formie. Jedną z nich jest „Palio dell’Assunta”, które odbywa się 16 sierpnia w Sienie. Samo słowo „palio” pochodzi od „pallium” , co oznacza rodzaj szarfy nakładanej zwycięzcy w Starożytnym Rzymie.
Siena, w której odbywa się Palio dell”Assunta na Piazza del Campo
Ferragosto w czasach faszyzmu
W czasach faszyzmu rozpoczęła się tradycja wycieczek turystycznych i wyjazdów nad morze. Rząd Mussoliniego, poprzez dobrze funkcjonujący system organizacji zakładowych, oferował mnóstwo wycieczek i wyjazdów pracowniczych. W latach 1931-1939 ustanowił nawet system specjalnych pociągów z przejazdami w bardzo niskich cenach dostępnych dla ogółu ludności pracowniczej.
Projekt ten miał na celu zapewnić możliwość odwiedzenia włoskich miast oraz pobytu w górach lub nad morzem ludności z mniej zamożnych klas społecznych. Oferta ta była ważna w dniach od 13 do 15 sierpnia a pociągi, które w te dni kursowały otrzymały nazwę „pociągi Ferragosto” (treni di Ferragosto).
Dzięki tej inicjatywie wiele włoskich rodzin mogło po raz pierwszy zobaczyć morze, góry lub zwiedzić przepiękne zabytkowe miasta i miasteczka. Z racji tego, że wyjazdy te nie oferowały wyżywienia, wycieczkowicze zabierali ze soba suchy prowiant,stąd też wzięła się idea piknikowania i jedzenia suchego prowiantu w Ferragosto.
Ferragosto dzisiaj
W dzień 15 sierpnia wielu Rzymiani osób mieszkających w Wiecznym Mieście wyjeżdża za miasto: nad morze, nad jezioro, w góry, często z zapakowanym na wynos lekkim posiłkiem. W tym dniu popularnym miejscem zabaw są plaże, gdzie ludzie oblewają się wodą. Wieczorem można podziwiać oświetlone barki oraz fajerwerki. Młodzi ludzie bawią się w barach i pubach, które są otwarte do późnych godzin. Wiele osób do późna bawi się na plaży jedząc, pijąc, tańcząc, spacerując, czy też podziwiając zachód słońca.
Ferragosto to czas na wizytę na plaży
Wieczorne fajerwerki
Rzymianie gromadzą się też często w gronie najbliższych na obiad. Wówczas na stole pojawia się kurczak z papryka, a przed nim bardzo często fettuccine z watróbka wieprzowa. Na deser wszyscy zajadają się dobrze schłodzonym arbuzem.
W Wiecznym Mieście już przed Ferragosto wiele sklepów, restauracji i wszelkich punktów handlowych i usługowych zamyka się, niektóre nawet na tydzień przed. Wielu Rzymian wyrusza wówczas na wakacje i miasto bardzo pustoszeje. Na drogach panuje wzmożony ruch już kilka dni przed świętem, gdyż każdy kto może wyjeżdża za miasto.
Ponieważ 15 sierpnia jest też świętem kościelnym, wszelkie atrakcje turystyczne w Watykanie są niedostępne. Można jednak odwiedzić Bazylikę oraz Plac Świętego Piotra. Mitem jednak jest, że w Ferragosto w Rzymie jest wszystko zamknięte. Ja bardzo często pracowałam w Koloseum z moimi grupami. Po pracy szłam do restauracji zjeść i nigdy z tym nie miałam problemu.
Jeśli wpis przydał Ci się, daj mi znać proszę.
Jeśli znasz kogoś, komu może się przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka anglistka instruktorka języka angielskiego
od ponad 14 lat w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” , „W cieniu Rzymu”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego nastolatka
Super , za informacje hak zwykle obszerne i poparte faktami historycznymi! Pozdrawiamy ?
dziekuje
Dziękuję pięknie za obszerny opis historyczny. Pięknie Pani pisze. Pozdrawiam.
to ja dziękuję pięknie
Uwielbiam czytać Pani wpisy 😊
dziękuję pięknie za miłe słowa, to dla mnie ogromny komplement
Krótko, konkretnie, ciekawie. Pozdrawiamy!
dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, czyli jadąc do Rzymu w okolicach 15 sierpnia, uda się coś zjeść w centrum, bo nie wszystko powinno być zamknięte? Chcemy przylecieć raz jeszcze, bo nie wszystko udało nam się zobaczyć tydzień temu. Dziękujemy również za pomoc z biletami do Koloseum, udało nam się kupić w kasie rano i nawet widzieliśmy Panią oprowadzającą grupę turystów w dniu 17 czerwca 🙂
Warto jednak sprawdzić co jest otwarte 15 sierpnia a co może być zamknięte
Bardz Pani Dziękuję. Jest Pani Rewelacyjna
nie wiem co powiedzieć ale wydaje mi się, że do rewelacyjnej mi jeszce daleko