Czasami śmieję się z moimi turystami, że w Rzymie Starożytnym łatwiej było znaleźć toaletę publiczną niż dzisiaj. Nie jest to żart. Niestety w Rzymie przybytki, a może raczej ich brak, mogą być niemałym problemem szczególnie latem w gorące dni, kiedy dużo pijemy. Gdzie zatem możemy skorzystać z toalety i na jakich zasadach? Zapraszam Was do przeczytania.
Wyjaśnijmy sobie przede wszystkim jaka jest definicja toalety publicznej w Rzymie w świetle prawa, a co za tym idzie, jak możemy a niej korzystać. Toaleta publiczna w Wiecznym Mieście to miejsce specjalnie przeznaczone do zadbania o swoje potrzeby fizjologiczne. Jest to ubikacja, która powstała tylko w celu bycia ubikacją i możemy z niej skorzystać bez opłaty lub za opłatą.
Zatem w myśl tej definicji, toalety w publicznych lokalach takich jak bary, restauracje, cukiernie czy lodziarnie nie są toaletami publicznymi. Tu zatem funkcjonują zupełnie inne zasady. Przede wszystkim w lokalu publicznym ubikacja jest przeznaczona dla gości tegoż lokalu.
Nie bądźmy zatem zdziwieni kiedy drzwi toalety mogą być zamknięte i należy w kasie poprosić o klucz lub kod. Na drzwiach może być też napis, iż toaleta jest zarezerwowana tylko dla gości lokalu. Idąc do toalety może nas skontrolować właściciel baru pytając czy jesteśmy klientem lub prosząc o paragon. Zwyczajnie też na pytanie, „Czy możemy skorzystać z toalety?”, możemy usłyszeć odpowiedź odmowną lub informację, że jest ona dostępna tylko dla klientów.
Nie jest to niegrzeczność ze strony właściciela restauracji czy baru tylko ogólnie funkcjonująca i legalna zasada w Rzymie. Co w takiej sytuacji możemy zatem zrobić? Zamówić kawę lub sok, kupić butelkę wody lub loda, żeby móc skorzystać z ubikacji w lokalu. Jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy na zakup, a koniecznie porzebujemy skorzystać z toalety, warto zapoznać się z miejscami, gdzie w Rzymie znajdziemy toalety publiczne. Nieliczne z nich są bezpłatne, większość zaś płatne.
TOALETY BEZPŁATNE
Koloseum, Palatyn, Forum
Wewnątrz Koloseum, na Palatynie, na Forum, tutaj już zapłaciliśmy bilet wstępu zatem jest dostęp do bezpłatnych toalet. Wszystkie muzea w Rzymie również oferują bezpłatne toalety. Najczęściej jednak już wewnątrz z biletem.
Kapitol
Na Kapitolu, na via Caffarelli idąc na górę schodami do baru Caffarelli znajdują się czyste i zadbane toalety publiczne bez opłaty.
Plac Świętego Piotra
Na Placu Świętego Piotra pod prawą stroną kolumnady Berniniego znajdują się bezpłatne toalety publiczne. Kolejne takie toalety są przed wejściem do bazyliki u podnóża schodów. Po wyjściu z bazyliki Świętego Piotra idąc w stronę placu też znajdziemy bezpłatne toalety publiczne.
Toalety w kolumnadzie Berniniego, w prawym skrzydle
TOALETY PŁATNE
Urząd Miasta jeszcze w roku 2019 postarał się zadbać o czyste, wyposażone w środki higieny toalety publiczne w wielu strategicznych miejscach Rzymu. Powstały tak zwane P-STOP oprócz tych kilku istniejących już publicznych toalet. Opłata w nich wynosi 1 euro. Akceptowane są jedynie monety, które wrzucamy przy bramkach, wejściach do toalety. Często też przy bramakch znajdują się automaty, które nam wymienią grubsze pieniądze na monety o nominale 1 euro.
Jedna z tych toalet znajduje się w pobliżu Koloseum, pod schodami via Labicana. Dojdziemy tam bardzo łatwo jeśli od wyjścia z Koloseum skręcimy w lewo.
Kolejną toaletę znajdziemy w Info Point na via dei Fori Imperiali, idąc z Koloseum w stronę Placu Weneckiego.
Jeszcze jedna mieści się na stacji Termini przy wyjściu z metro idąc w stronę via Giolitti.
W pobliżu Watykanu zaś znajdziemy ubikację tuż przy Zamku Świętego Anioła.
TOALETY PŁATNE P-STOP 1 euro
Przy Placu Hiszpańskim w pobliżu słynnych Schodów Hiszpańskich
Piazza di Spagna czynne 10.00-20.00
Przy Bazylice Świętego Jana na Lateranie
Piazza San Giovanni 10.00-18.00
W pobliżu Placu Navona
Via Zanardelli 10.00-18.00
W pobliżu Bazyliki Matki Boskiej Większej (Matki Boskiej Śnieżnej)
Piazza dell’Esquilino 10.00-18.00
W pobliżu Placu Świętego Piotra
Piazza della Città Leonina 10.00-18.00
Na Zatybrzu
Piazza Sidney Sonnino 10.00-18.00
Mam nadzieję, że ta lista publicznych toalet Wam się przyda, szczególnie kiedy wyprawę do Wiecznego Miasta organizujecie sami i w okresie letnim.
Jeśli wpis przydał Ci się, daj mi znać proszę.
Jeśli znasz kogoś, komu może się przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka, anglistka, instruktorka języka angielskiego
od ponad 15 lat w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” i „W cieniu Rzymu”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego nastolatka
Bardzo dziękuję, w szczególności za informację o toaletach w Watykanie, jutro tam będziemy pół dnia i to cenne
cieszę się, że się przyda
Naprawdę super, że Pani o tym pomyślała. Temat życiowy, a często pomijany.
dziękuję, tak właśnie pomyślałam, że temat bardzo ważny dla moich turystów, zatem dla wszystkich innych też
Super info ale po 18 godz to gdzie?
Pod murem ?
A w moim wpisie nie ma informacji, że można zamówić coś w barze i tam skorzystać z toalety? Często o tej porze idziecie już Państwo na kolację a w restauracjach toalety też są udostępnione klientom. Wracacie też Państwo do hotelu po całym dniu zwiedzania, w hotelu chyba też jest toaleta, czy nie ma?
Niestety w kawiarni sama kawa czy sok według obsługi to za mało. W dwóch miejscach byłam delikatnie mówiąc ochrzaniona. Jeden raz w Ostii była ciężka awantura. Na świeżo. Tydzień temu
to jest akurat wstrętne, prosi się o wezwanie policji
To samo pomyślałem co ty,,,pod murem,, jak w Paryżu,,ale tutaj zrobili WC że są otwarte nawet całą noc ale tylko w centrum,,,
Bardzo dziękuję za tyle cennych informacji, lecę do Rzymu a mam problemy z pęcherzem także takie informacje są na wagę złota 🔥❤️
cieszę się, że mogę pomóc
A ja wybieram się do Rzymu 16 marca nr. na 4 dni. Będę z synem, zięciem i 10 letnią wnuczką.
I bardzo się ucieszyłam, że trafiłam akurat na te informację o toaletach!!!!!!
Super! Dziękuję!
A tak a pro pos……co najlepiej zobaczyć, żeby nie zanudzić wnuczki?🤔
to ja dziękuję
jeśli chodzi o wnuczkę to nie wiem co ona może lubić, na moim blogu jest trochę propozycji
Ha,ha 🙂 Informacja o toaletach jest chyba jedną z najistotniejszych dotyczących Rzymu i Watykanu. Wybierając się w podróż nigdy nie planowałem gdzie, jak i za ile mogę z tych przybytków skorzystać. Zawsze po prostu były w pobliżu 🙂
Dziękuję serdecznie
tak, uważam, że toalety są niezwykle ważne w Rzymie, to ja dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Pani blog jest nieoceniony. Jest w nim nawet przewodnik po toaletach, dla kogoś może śmieszne dla mnie mega ważne. Bardzo dziekuję.
dziękuję za miłe słowa, toalety niby taka przyziemna sprawa a ile jej brak może nam uprzykrzyć cudowny pobyt w Wiecznym Mieście
Ogromne dzięki!👍👍❤️❤️
To jest to!!!
to ja dziękuję, bez takich przyziemnych spraw nie wyobrażam sobie komfortu zwiedzania
Wybieram się w listopadzie na kilka dni do Rzymu. Jako starszy pan muszę mieć pewność, że w razie potrzeby nie będę musiał długo poszukiwać WC. Pani Basiu dziękuję za wskazówki. Z całą pewnością skorzystam z Pani wskazówek.
cieszę się bardzo, że mogę służyć pomocą
Super artykuł. Czy w metrze (pociągu) są toalety ?
ja chyba nie znam miasta, w którym w pociągach metra są toalety
ale są na stacjach metra, w Rzymie też
Pani Basiu bardzo dziękuję. W Krakowie zupełnie inaczej wygląda sprawa toalet publicznych – jest ich więcej – no a w Rzymie to trochę mało. No ale taka polityka więc bardzo przydatna informacja. Jeszcze raz dziękuję😊
w Krakowie też nie ma takiej ilości turystów, Rzym stara się bardzo to poprawić
Dla starszego pana to b. cenny artykuł. Podobno (w każdej) stacji metra są toalety, pewnie płatne. Czy tam można zapłacić kartą płatniczą zbliżeniowo, czy tylko monetami? A w innych płatnych toaletach można płacić kartą?
w wiekszości toalet można płacić kartą ale polecam mieś zawsze 1 euro w kieszeni, nie zawsze tu wszystko działa jak powinno