Bazylika Matki Bożej Większej lub Matki Boskiej Śnieżnej w Rzymie 5 sierpnia obchodzi szczególną uroczystość. Tego dnia wydarzył się cud: w jednym z najbardziej upalnych miesiąców, w mieście, na wzgórzu Eskwilinu, spadł śnieg. Jak i kiedy się to stało?
Papież Liberiusz w 358 roku pewnej nocy miał sen, w którym pojawiła mu się Dziewica Maryja. Rzekła mu, iż wskaże miejsce, gdzie ma wznieść dla niej poświęconą świątynię. Dokładnie 5 sierpnia roku 358, lub według innych źródeł, 352, na Eskwilinie spadł śnieg.
Budowę Bazyliki Matki Bożej Większej lub Matki Boskiej Śnieżnej rozpoczęto dopiero w 432 roku na zlecenie papieża Sykstusa III, tuż po Soborze Efeskim (431). Na owym soborze uznano Dziewicę Maryję za matkę Boga. Do budowy kościoła wykorzystano kolumny ze świątyni Junony Lucindy, która stała w pobliżu na wzgórzu. Wielokrotnie go przebudowywano i rozbudowywano. Jest to kościół z najwyższą dzwonnicą w Rzymie.
Fasada Bazyliki Matki Boskiej Śnieżnej
Każdego roku 5 sierpnia Rzymianie upamiętniają ten dzień organizując wieczorem, o godzinie 21.00, spektakl. Podczas owego przedstawienia, w świetle reflektorów, na wiernych zgromadzonych przed bazyliką spadają płatki białych róż. Symbolizują one zesłany przez Dziewicę Śnieg.
Bazylika w dniu 5 sierpnia 2016 roku, udało mi się uczestniczyć w tej ceremonii
Bazylika ta wraz z bazylikami Świętego Piotra w Watykanie, Świętego Jana na Lateranie i Świętego Pawła za Murami należy do bazylik papieskich Rzymu, które są zwane patriarchalnymi lub większymi. Bazylika Matki Boskiej Śnieżnej jest najstarszą i największa bazyliką poświęconą Matce Boskiej w chrześcijaństwie zachodnim.
Bazylika Świętego Piotra
Bazylika Świętego Jana na Lateranie
Bazylika Świętego Pawła za Murami
Tak jak pozostałe bazyliki papieskie Bazylika Matki Boskiej Śnieżnej posiada Święte Drzwi otwierane przez papieża podczas inauguracji Roku Jubileuszowego. Tutaj Święte Drzwi znajdują się na lewo od drzwi głównych, w przeciwieństwie do pozostałych trzech bazylik większych.
Loggia w fasadzie ozdobiona jest mozaikami z XV wieku. W centralnej części znajduje się medalion z postacią Chrystusa. Ułożone w pasy sceny ilustrują legendę o śniegu, związaną z powstaniem bazyliki.
Ta, przestronna trzynawowa świątynia pięknie zachowała swoja formę antycznej bazyliki halowej. Jest ona na planie prostokąta z główną nawą wyższą i niższymi nawami pobocznymi, po jednej z każdej strony. Naprzeciw wejścia znajduje się absyda, a przed nią łuk triumfalny.
Kościół jest pełen dzieł sztuki. Wnętrze dekoruje złoto, ponoć pierwsze złoto, które przyjechało do Europy wraz z Kolumbaem z Peru. Przepiękna posadzka jest w stylu kosmateski i widnieją na niej przeróżne formy wycięte z czerwonego egipskiego porfiru odzyskanego z pogańskich świątyń.
Zachwyca ogromna mozaika w absydzie przedstawiająca Chrystusa, który koronuje Dziewicę Maryję. Przepiękne mozaiki zdobią również łuk triumfalny wznoszący się nad ołtarzem papieskim.
Przepiękna mozaika w absydzie
W samym centrum bazyliki znajduje się ogromny baldachim papieski wraz z ołtarzem, gdzie tylko papież może odmawiać msze. Pod ołtarzem możemy podziwiać relikwie żłóbka Chrystusa przechowywane tu w relikwiarzu.
Baldachim wraz z papieskim ołtarzem
W pobliżu baldachimu, po jego prawej stronie, na podłodze znajduje się płyta nagrobna rodziny Berninich. Tu spoczywa wybitny rzeźbiarz i architekt rzymskiego baroku Gian Lorenzo Bernini (zmarły w 1680 roku).
Grób Gian Lorenzo Bernini
Jednym z najłynniejszych dzieł Berniniego jest z pewnością Plac Świętego Piotra i otaczająca go kolumnada. Bernini zaprojektował również znajdujące się w Bazylice Świętego Piotra baldachim nad grobem świętego i główny ołtarz oraz słynną Fontannę Czterech Rzek na Placu Navona.
Oprócz tych znanych dzieł Gian Lorenzo Bernini w samym tylko Rzymie był odpowiedzialny za powstanie ponad tysiąca prac, wśród nich rzeźby oraz ogromne projekty architektoniczne. Pracując dla ośmiu papieży jest on zdecydowanie najsłynniejszym artystą Rzymu.
Ciekawostką jest to, że w Bazylice Matki Boskiej Śnieżnej znajduje się również Kaplica Sykstyńska, nazwana tak od papieża Sykstusa V (Kaplica Sykstyńska w Watykanie została nazwana od papieża Sykstusa IV).
Kaplica Sykstyńska w Bazylice Matki Boskiej Śnieżnej
W tej kaplicy, ostatniej po prawej stronie, spoczywa papież Sykstus V, który ustawił niektóre obeliski w Rzymie. Nie został on pochowany w Bazylice Świętego Piotra z bardzo praktycznej przyczyny: była ona wciąż w trakcie budowy.
Jeśli wpis przydał Ci się, daj mi znać proszę.
Jeśli znasz kogoś, komu może się przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka anglistka instruktorka języka angielskiego
od ponad 14 lat w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” , „W cieniu Rzymu”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego nastolatka
Bardzo ciekawy opis bazyliki. Byłam tam kilka razy, ale nigdy nie zgłębiłam tematu. Dzięki Basiu.
to ja dziękuję i cieszę się, że sie przydał mój wpis dla zgłębienia tematu
Wartościowy opis. Bazylika wywołuje wspaniałe wrażenia.
Dziękuję
dziękuję pięknie, zgadzam się, że bazylika jest przepiękna
Byłam tam również i zwiedzałam bazylikę bardziej pobieżnie czytałam z zainteresowaniem i mam nadzieje ze zgłębię te arcydzieła ponownie .Dziekuje P.Basiu i serdecznie pozdrawiam a może do zobaczenia.
To ja dziękuję o do zobaczenia w Rzymie