Anagni znajduje się około 70 km na południowy wschód od Rzymu i z niego pochodziło aż czterech papieży. Z tego też powodu jest ono nazywane Miastem Papieży. Samo miasteczko jest malownicze, a największym jego skarbem jest Museo della Cattedrale di Anagni (MuCA) czyli Muzeum Katedralne w Anagni. Stanowi ono jedno z najważniejszych kompleksów zabytkowych południowego Lacjum. Przechowuje ono dzieła najwyższej klasy i o niesamowitym pięknie.
Katedra w Anagni
Katedra w Anagni powstała dzięki biskupowi Pietro da Salerno w latach 1072-1104. Według legendy wysłany od został do Konstantynopola jako legat papieski. Przebywając tam we śnie pojawiła mi się Dziewica Maryja, która przepowiedziała mu chorobę bizantyjskiego cesarza. Piętro uzdrowił z tajemniczej choroby cesarza Michała VII dzięki wstawiennictwu Świętego Magnusa (San Magno). Wdzięczny cesarz był tak bardzo hojny, że Piętro uzyskał środki na ukończenie katedry w Anagni.
Katedra w Anagni ze swoją surową fasadą
Z zewnątrz możemy podziwiać przepiękny styl romański emiliano-lombardzki. Majestatyczna fasada z kamienia oraz trzydziestometrowa dzwonnica dominują nad miasteczkiem. W roku 1938 podczas prac restauracyjnych dzwonnicy wzniesiono w jej wnętrzu żelazną wieżę, która podtrzymuje pięć ogromnych dzwonów.
Wewnątrz katedra ma wiele elementów romańskich jak na przykład struktura trójnawowa z rzędami kolumn, oraz gotyckich, takich jak okna z ostrołukami. Możemy podziwiać przepiękną posadzkę w stylu Cosmatich. Niestety ze średniowiecznych fresków i malowideł na ścianach niewiele pozostało. Dzisiaj w katedrze ustawione są przezroczyste krzesła z tworzywa, które nieinwazyjnie pozwalają podziwiać przepiękną podłogę.
Wnętrze katedry
Katedra należy do kompleksu Museo della Cattedrale di Anagni, czyli Muzeum Katedry w Anagni, w skład którego wchodzą jeszcze krypta San Magno, czyli świętego Magnusa, oratorium świętego Tomasza Becketa, skarbiec oraz lapidarium wraz z kolekcją archeologiczną.
Krypta San Magno (krypta świętego Magnusa)
Krypta San Magno (świętego Magnusa) znana też jako Krypta Katedry w Anagni (Cripta della Cattedrale di Anagni) nosi nazwę patrona miasta. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych Anagni. Powstała ona wraz z górnym kościołem w latach 1068 e il 1104. Znana jest jako kaplica sykstyńska średniowiecza. Na jej piękno składa się harmonia między romańskimi łukami, podłogą Cosmatich oraz przepięknymi freskami, które pokrywają powierzchnię 540 m².
Krypta Katedry w Anagni
Cały cykl fresków krypta zawdzięcza nieznanym artystom pochodzącym z różnych szkół malarskich. Szkoły owe są określane jako Primo Maestro (Pierwszy Mistrz) lub też Maestro delle traslazioni, Secondo Maestro o Maestro Ornatista (Drugi Mistrz Dekorator) oraz Terzo Maestro o Maestro di Anagni (Trzeci Mistrz lub Mistrz z Anagni).
Freski na sufitach
Freski ukazują historię zbawienia człowieka od jego stworzenia aż po Sąd Ostateczny. Na dwudziestu jeden sklepieniach podziwiamy sceny ze Starego Testamentu i Nowego Testamentu. Widzimy Adama i Ewę, Arkę Przymierza oraz Apokalipsę. Są one rzadkim i bardzo ważnym cyklem pokazującym stworzenie świata przy zjednoczeniu czterech elementów i człowieka. Pojawia się tutaj również koncepcja mikrokosmosu i makrokosmosu, której towarzyszą postaci medyków Hipokratesa i Galena oraz teoria elementów pochodzenia Platonicznego.
Freski na ścianach krypty
Wkomponowują się one w dekoracje na ścianach, na których możemy podziwiać historie z życia Świętego Magnusa i jego cuda, których dokonał. Dojrzymy również hagiografie świętych pochowanych w ołtarzach, wśród nich święty Magnus, patron Anagni, święta Aurelia, Noemisia, Secondina, Oliva, święty Sebastian oraz inni męczennicy.
Oratorium świętego Tomasza Becketa
Oratorium świętego Tomasza Becketa znajduje się tuż obok krypty. Wcześniej tu gdzie znajdowały się pochowane najmożniejsze rodziny miasta, w westybule, widzimy drzwi prowadzące do starożytnego mitreum. W nim zachował się ołtarz ofiarny przekształcony później w chrześcijańskie oratorium.
Oratorium świętego Tomsza Becketa
Szczególnie interesujący jest cykl malarski mający na celu katechizację ludności przy użyciu historii biblijnych. Widzimy tu sceny od stworzenia człowieka do narodzenia Chrystusa, następnie Sąd Ostateczny i triumf Chrystusa. Wśród fresków zauważamy też Tomasza Becketa (1170) oraz jego męczeńską śmierć. Ten sam święty siedzi też nieco dalej koło błogosławiącego Chrystusa. Tomasz Becketa został kanonizowany przez papieża Aleksandra III w pobliskiej miejscowości Segno w lutym 1173 roku i to zdecydowanie wpłynęło na powstanie owego oratorium wkrótce po wydarzeniu.
Skarbiec
Skarbiec katedry zawiera kolekcje złotych przedmiotów, polichromii, przedmiotów z kości słoniowej, relikwiarzy (na przykład szkatułkę świętego Tomasza Becketa), cennych tkanin (szaty liturgiczne papieża Bonifacego VIII). W skarbcu warta uwagi jest jeszcze średniowieczna kaplica Zbawiciela z freskami datowanymi na XII-XIII wiek. W niej znajduje się drewniana katedra czyli tron biskupi z XII wieku, jeden z najstarszych w Europie.
Kaplica Zbawiciela
Lapidarium i kolekcja archeologiczna
Lapidarium znajduje się tuż przy dziedzińcu. Przechowuje ono marmury, płyty z antycznymi mozaikami oraz dekoracjami w stylu Cosmatich, płyty z inskrypcjami rzymskimi, fragmenty płyt nagrobnych i nagrobków. Niektóre z nich pochodzą z rzymskich katakumb i zostały przekazane tutejszy muzeum w prezencie.
Lapidarium z oknem i pięknym tarasem
Adres
Via Leone XIII, 03012 ANAGNI (FR)
museo@cattedraledianagni.it
(+39) 0775.728374
Godziny otwarcia
Od listopada do marca
09.00 – 13.00 / 15.00 – 18.00
Od kwietnia do października
09.00 – 13.00 / 15.00 – 19.00
Aby odwiedzić muzeum zalecana jest rezerwacja na mail museo@cattedraledianagni.it lub telefonicznie pod numerem 0775/728374.
Należy przestrzegać godziny rezerwacji. Wymagany jest Green Pass oraz maseczki na cały czas wizyty.
Jeśli wpis podobał Ci się daj mi znać proszę.
Jeśli uważasz,że może się komuś przydać, udostępnij go proszę.
Basia Kaminska
filolożka anglistka instruktorka języka angielskiego
od ponad 14 lat w Rzymie
przewodniczka po Rzymie, regionie Lacjum i Watykanie w języku angielskim i polskim
autorka eprzewodników „Rzymskie smaki” , „W cieniu Rzymu”
wielojęzyczna mama wielojęzycznego nastolatka
Wspaniałe zabytki .Dziękuję i pozdrawiam.
to prawda